Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitim ordusuna atama heyecanı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği yaklaşık 40 bin atama kapsamında görev yerlerini öğrenen öğretmen adayları büyük sevinç yaşadı

Giriş Tarihi: 20.9.2014
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 109 branşa 39 bin 642 öğretmen atamasını gerçekleştirdi. Öğretmen atamaları için bakanlığın Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen törene, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ve bürokratların yanı sıra öğretmen adayları ile aileleri katıldı. Tekin, bürokratlar ve adaylardan kura için rakam istedi. "975634512" olarak kura numarasına göre yapılan atama sonucunda; ekranda atandıkları illeri ve okulları gören adaylar, sevinç çığlıkları attı ve mutluluklarını yakınlarına sarılarak paylaştı. Bazı öğretmenler, gözyaşlarını tutamadı. Kimileri ise atama sevincini, cep telefonuyla yakınlarını arayarak paylaştı. Başvuruda bulunan 132 bin 743 adaydan, 39 bin 642 öğretmenin ataması gerçekleştirildi. Ataması yapılan öğretmenlerin cep telefonlarına atandıkları kurum ve il SMS olarak gönderildi.

İLK SIRADA SINIF ÖĞRETMENLİĞİ
Bakanlık, ilk atama için 39 bin 440, açıktan ve kurumlar arası yeniden atama için 400, milli sporcu ataması için 160 olmak üzere 40 bin kadro ayırmıştı. MEB tarafından belirlenen ataması yapılacak öğretmen kontenjanlarında en fazla öğretmen alımı yapılacak branş, 6 bin 152 kontenjanla sınıf öğretmenliği oldu. Çince, denizcilik/gemi elektroniği, denizcilik/su ürünleri, gemi yapımı/ gemi ressamlığı, İspanyolca, makine teknolojileri/ makine model, metalürji teknolojisi, raylı sistemler teknolojileri/raylı sistem elektrik-elektronik, raylı sistem teknolojileri/raylı sistem işletme raylı sistem teknolojileri/raylı sistem makine, raylı sistem teknolojileri/raylı sistem mekatronik, sağlık/çevre sağlığı, sağlık/ diş protez, tekstil teknolojisi/trikotaj öğretmenliği alanlarına ise birer kontenjan verildi. MEB tarafından, yaşayan diller ve lehçeler alanına 18 öğretmen kontenjanı ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim ordusuna atama heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN