Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İSTAKSİ Projesi hayata geçiyor

İSTAKSİ Projesi ile İstanbul'daki 18 bin taksi çağrı merkezi sistemi ile yönetilecek.

Giriş Tarihi: 20.9.2014 14:52 Güncelleme Tarihi: 20.9.2014 14:52
A İletişim'den yapılan açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK'ın, İstanbul'daki tüm taksilerin çağrı merkezi ile entegrasyon projesini uygulamaya aldığı belirtildi.

İstanbul'daki 18 bin taksinin teknolojik donanımı, alt-yapı değişikliği ve hizmetleri için yapılan ihaleyi kazanan Amerikan teknoloji şirketi VeriFone'un, dünyada 92 şehirde kullanılan taksi sistemini İstanbul'da İSTAKSİ çatısı altında hayata geçireceği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedidi:

"İSTAKSİ Projesi, sadece yolcular değil, taksici esnafı ve taksiciler için de çığır açacak bir uygulama. Bir dünya kenti olan İstanbul'un dünyanın diğer dev kentlerindeki uygulamalardan birine kavuşması büyük bir gurur kaynağı. İSTAKSİ Projesi ile artık taksiler boş gezmeyecek. Artık hem temsilcilerimiz hem de yolcularımız güvenli bir yolculuk yapacak. Ayrıca yollarda taksi beklemeye de artık bir son verilmiş olacak. Yolcularımız istedikleri yöne istedikleri yere, istedikleri zaman taksi bulabilecek."

PANİK BUTONU İLE HEM TAKSİCİ HEM DE YOLCU GÜVENDE

Tüm sistemin bir taksi çağrı merkezi sistemi ile yönetileceği belirtilen açıklamada, böylece taksicilerin yolcu aramaktan dolayı oluşan maliyetlerinin de azalacağı aktarıldı. Bu durumun doluluk oranlarına dolayısıyla taksicilerin gelirlerine olumlu yansıyacağı anlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Artık ara sokaklarda taksi bulma derdi son bulacak. Taksi yolculuğunu ve taksicilik mesleğini dünya standartlarına taşıyacak olan İSTAKSİ Projesi ile yolcularımız da ulaşmak istedikleri yere en hızlı ve en düşük maliyet ile ulaşacak. Bu sistem yolcu ve sürücü güvenliğini zirveyle taşıyor, geniş kapsamlı önlemleri de beraberinde getiriyor. Her araçta hem yolcu hem de taksici bölümünde yer alacak iki ayrı panik butonu, güvenlik sisteminin esasını oluşturacak. İstenmeyen bir durum anında, taksici ya da yolcu kendi panik butonlarını faaliyete alabilecek. Böylece taksici esnafımızın en büyük sorunu olan taksicilere yönelik saldırılar, gasp ve hırsızlıklar büyük oranda azalacak. En son teknolojik donanıma sahip olacak bu sistemle, her taksi 3G sistemi ile internete bağlanabilecek. Bu sistem zaman içinde en yenilikçi cep telefonu ve tablet uygulamalarına açık olacak."

İSTAKSİ'nin bir diğer çığır açan yeniliğinin ise yolcu ve sürücülere güvenli ve konforlu bir ortam sağlaması olduğu vurgulanan açıklamada, bu yeni teknolojiler sayesinde taksiye binen yolcuların güvenli bir ortamda seyahat ederken seyahat rotasını ekranında görebilecği, taksimetre ücretini önündeki cihazdan okuyabileceği kaydedildi.

İstanbul'daki 18 bin taksiyi ve günde 600 bin yolcuyu kapsayacak İSTAKSİ Projesi'nin, şu an Amerika'da New York, Miami, Boston, Las Vegas, San Francisco gibi 72 şehirdeki taksilerde kullanılan VeriFone teknolojisi ile aynı şekilde Türkiye'de uygulanacağı bildirilen açıklamada, sistemin Amerika dışında Meksika, Kanada, İngiltere, Polonya ve İrlanda'da da 20'den fazla şehirde kullanıldığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İSTAKSİ Projesi hayata geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN