Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtfaiye üçüncü asrı kutladı

İstanbul İtfaiyesi'nin 300'üncü kuruluş yılı kapsamında Resneli İtfaiye Eğitim Merkezi'nde tören düzenlendi. İtfaiyecilerin patlama, alev ve dumanı bol olan tatbikatı ise nefes kesti

Giriş Tarihi: 21.9.2014
İstanbul İtfaiyesi'nin 300'üncü kuruluş yılı dolayısıyla Başakşehir Resneli İtfaiye Eğitim Merkezi'nde tören ve tatbikat düzenlendi. Törene katılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, yaptığı konuşmada İstanbul'da güvenli bir yaşam sunmanın görevleri olduğunu belirtti. Dünyanın en eski ve köklü itfaiye teşkilatlarından olan 3 asırlık İstanbul İtfaiyesi'nin yurtiçi ve yurtdışında da birçok afette görev yaptığını kaydeden Topbaş şöyle konuştu: "İstanbul İtfaiyesi'ni dünyanın en modern teşkilatı haline getirmek için birçok çalışmaya imza attık. Bir söz var: 'Kem aletle kemalat olmaz'. Bunu bilerek tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ettik. Dünyanın gıpta ettiği New York İtfaiyesi ile yarışacak şekilde araç gereç tedarikinde bulunduk, eğitimler verdik."

GÜNDE 150 OLAYA MÜDAHALE

Başkan Topbaş, 2004 yılında 38 olan itfaiye istasyon sayısının 112'ye, personel sayısının 1.852'den 4 bin 687'ye, araç sayısının da 292'den 719'a ulaştığına dikkat çekerek, İstanbul İtfaiyesi'nin günde 150 vakaya müdahale ettiğini dile getirdi. Törenin ardından itfaiye nefesleri kesen bir tatbikat yaptı. İtfaiyeciler konteynerlerde yangın tespiti, atak konteynerında gaz patlamalarına karşı eğitim, patlama konteynerında kapalı mekan yangınları ve patlamalara karşı eğitim, yangın evinde ise yangın merkezi bulma ve mahsur kalanları kurtarma tatbikatı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtfaiye üçüncü asrı kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN