Ebolaya yakalananların yüzde 70'i öldü

Giriş Tarihi: 24.9.2014 19:05
Liberya'da mart ayında ortaya çıkan ve hızla yayılmaya devam eden Ebola virüsünden ölenlerin sayısı 2 bin 600'ü geçerken bilim adamları önümüzdeki aylar için korkutucu tahminde bulundu.

The New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan yeni bir araştırma, Ebola virüsüne yakalananların yüzde 70 kadarının öldüğünü ortaya koydu. Daha önce verilen oran, yüzde 50 idi. Dünya Sağlık Örgütü ise Ebola virüsü salgınıyla mücadele artırılmazsa hastalığa yakalananların sayısının Kasım ayında 20 bine çıkacağını bildirdi.

Örgüt şimdiye dek 2.800 kişinin Ebola virüsü yüzünden hayatını kaybettiğini kaydetti ve hastalığın uluslararası boyutlarda acil bir sağlık sorunu olmaya devam ettiğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Strateji Başkanı Dr. Christopher Dye, virüsün insadan insana yayılmasını engelleyecek sıkı önlemlere başvurulmadığı ve uluslararası ortaklardan daha fazla destek alınmadığı takdirde, yakında, bu ülkelerde her hafta binlerce Ebola vakası ve ölümüyle karşılaşılacağını söyledi. Dr. Dye, Ebola'ya karşı yeni ilaç ve aşı geliştirilmesinin ve kullanılmasının da hızlandırılması gerektiğini kaydetti.

Bu arada The Wellcome Trust adlı vakıf, Batı Afrika'da ilk kez Ebola virüsüne karşı deneysel ilaç denemeleri yapılacağını açıkladı. Ebola ile savaş için çeşitli ilaçlar üzerinde çalışmalar sürdürülüyor ama bunlar tam anlamıyla denenmiş değil ve çoğu da, çok az miktarda üretiliyor. Bu ilaçlar arasında ZMapp adlı, virüse yakalanan az sayıda sağlık görevlisine verilen bir ilaç da var. BBC
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebolaya yakalananların yüzde 70'i öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN