Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüp haber olmak istemiyorum

Şiddet, baskı ve tehditlere rağmen boşanan Esmehan, kızını da alıp kaçtı, ama eski eşi ile ailesi peşini bırakmadı. Talihsiz kadın "Ölüp haber olmak istemiyorum" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2014
İstanbul'da şiddet, baskı ve ölüm tehdidine bağlı aile içi dram yaşanıyor. Başrolde bir çocuk annesi Esmehan B. (28) var. Esmehan B., 2008'de başlık parası karşılığında Azmi A. ile zorla evlendirildi. Bir kızları olan çift, şiddetli geçimsizlik yaşadı. İddiaya göre; koca Esmehan B.'yi sık sık dövdü. Yaşadıklarına katlanamayan Esmehan B., Azmi A.'dan boşanmak istedi. Ancak babası ile kocası "Bizde boşanma yok, ölürsün" diyerek gözdağı verdi. Ölüm tehditlerine boyun eğmeyen kadın, ailesini ve kocayı şikâyet etti. Aile ve koca hakkında tedbir kararı alındı. Bir süre sonra da mahkeme çifti boşadı ve 5 yaşındaki çocuğu anneye verdi. Kararın ardından Esmehan B., her şeyin normale döneceğini sandı ancak düşündüğü gibi olmadı. O da çareyi kızıyla birlikte kaçmakta buldu. İzini kaybettiren ve bir işyerinde muhasebeci olarak çalışmaya başlayan Esmehan B., bir göz oda tuttu. Kızını okula kaydettirdi. Ancak ailesi yerlerini belirledi ve Esmehan B.'yi yine ölümle tehdit etti. Kendini çaresiz hisseden Esmehan B. ise kızıyla birlikte intihara kalkıştı. Anne-kızı odadan gaz kokusu geldiğini fark eden komşuları kurtardı. Şu an ikisinin de sağlık durumları iyi. Her dakika öldürülme korkusu yaşayan Esmehan B. "Ölmek değil yaşamak istiyorum. Öldürülüp gazete sayfalarına düşmek istemiyorum" diyor.

BAŞLIK PARASINA...
İşte anlattıkları:
Mahalleden birine aşık oldum. Ancak ailem beni ona vermeyerek, hiç görmediğim Azmi A. ile başlık parası karşılığı zorla evlendirdi. Sevmediğim için evliliğimde geçen her günüm bana ölüm gibi geliyordu. Kızım oldu. Ancak evliliğimiz çekilmez bir hal aldı. Boşanmak istediğimi aileme söyledim. "Ölürsün, bizde boşanmak yok" diye tehdit ettiler. Annem, babam, erkek kardeşim ve eşim ayrıldığım ve evi terk ettiğim taktirde, öldürüleceğimi söyleyerek, beni bir güzel dövdü. Çaresiz bir süre kaldım. Ancak daha fazla dayanamayıp kızımı da yanıma alarak evi terk ettim. Kızım ile yeni bir hayat kurmak istedim. Ancak izimi buldular. Ben diğer kadınlar gibi ölmek değil yaşamak istiyorum.
Resmi olarak boşandık. Kızımın velayetini mahkeme bana verdi. Çalışarak hayatımı sürdürmeye çalışıyorum. Ancak ailem ve eşim peşimi bırakmıyor. Sürekli evim basılıyor ve ölümle tehdit ediliyorum. Hem kendi ailem hem de Azmi hakkında bir sürü tedbir kararları var. Ancak tedbir kararlarının alınması önemli değil. Bu kararlar yeterince bizleri koruyamıyor. Bir gün ben de öldürülüp, gazete sayfalarında yer almak istemiyorum.
Kadınlar yazı üzerinde korunuyor. "Öldürüleceğim" dediğim halde adalet sadece yazı üzerinde beni koruyor. Korunma kararım olduğu halde eşim evimi bastı. Kimse bir şey demedi. Birileri yardım eli uzatsın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüp haber olmak istemiyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN