Havalar nasıl olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin saat 18.00'den itibaren şiddetli yağış ve fırtınanın etkisi altına gireceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 26.9.2014 07:27 Güncelleme Tarihi: 26.9.2014 16:28

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin hava tahmin raporlarına göre, saat 18.00'den itibaren kentte şiddetli yağış ve fırtına beklendiği belirtildi.

Yağmurla birlikte rüzgarın Balkanlar üzerinden taşıyacağı soğuk havanın etkisiyle hava sıcaklıklarının hafta sonu 6 ila 10 derece azalacağı kaydedilen açıklamada, Trakya kesiminde başlaması beklenen yağışların, gece yarısı itibariyle İstanbul il genelinde çok kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerine neden olacağı ve pazar akşam saatlerine kadar da aralıklarla kuvvetli yağacağının tahmin edildiği aktarıldı.

Açıklamada, gece yarısından sonra yağışla birlikte rüzgarın şiddetini arttırarak saatte 90 kilometre hıza ulaşacağı belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı, Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'nın tüm birimleriyle kritik noktalarda tedbirlerini aldığı bildirilen açıklamada, muhtemel sorunlara karşı çalışmaların AKOM'dan yönetileceği vurgulandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre: Trabzon'un doğusu, Rize ve Hopa çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinden başlayarak zamanla batı bölgelerimizde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların; Akşam saatlerinden sonra İzmir ile Aydın ve Muğla'nın kıyı ilçeleri, gece saatlerinde Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN HAFTA SONU UYARISI!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün akşam saatlerinde Marmara'da başlayacak yağışların; gece saatlerinden itibaren etkisini arttırarak İstanbul başta olmak üzere Yalova, Bursa, Balıkesir il geneli ile Kırklareli, Çanakkale ve Tekirdağ'ın doğu kesimlerinde, Cumartesi ve Pazar günlerinde fırtına ve zaman zaman çok kuvvetli fırtına şeklinde esecek rüzgarla birlikte çok kuvvetli, yer yer şiddetli olacağının beklendiğini açıkladı.

Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, hava, kara ve deniz ulaşımında aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR


KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Akşam saatlerinden sonra İzmir ile Aydın ve Muğla'nın kıyı ilçeleri, gece saatlerinde Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, heyelan, ulaşımda aksamalar, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Batı Karadeniz kıyıları ile Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu, Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeybatı, Batı Akdeniz'de güneybatıdan kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, direk devrilmesi vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren batısı, akşam saatlerinden sonra bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Gece saatlerinden itibaren Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.Rüzgarın; öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kıyıları ile Uşak, Denizli çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Akşam saatlerinden itibaren İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Kıyı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, akşam saatlerinden sonra batısı parçalı bulutlu, gece saatlerinde Antalya çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Batı Akdeniz'de gece saatlerinde güneybatıdan kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, akşam saatlerinden itibaren kuzeybatısı parçalı bulutlu, gece saatlerinde Eskişehir ve Çankırı çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, akşam saatlerinden itibaren parçalı bulutlu, gece saatlerinde batısının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu, doğusu yer yer çok bulutlu, Trabzon'un doğusu, Rize ve Hopa çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN