Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 26.9.2014 10:09 Güncelleme Tarihi: 26.9.2014 11:37

Memeli hayvanlar ve insanların başlıca karaciğer ve akciğer gibi içi organlarında yerleşmesi sonucu oluşan kist hastalığıyla ilgili bilenmeyenler

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Dumlupınar Üniversitesi Zoonozlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Anıl İça Kurban Bayramının yaklaşması nedeniyle Kist Hidatik hastalığı ve yayılması konusunda uyarılarda bulundu.


Prof. Dr. Anıl İça şunları söyledi "Halk arasında kist hastalığı olarak bilinen Kist Hidatik hastalığının etkeni, Echinococcus granulosus adı verilen bir parazittir. Kist hidatik, olgun formları etçil hayvanların ince bağırsağında yaşayan Echinococcus granulosus'un larval formlarının memeli hayvanlar ve insanların başlıca karaciğer ve akciğer gibi içi organlarında yerleşmesi sonucu oluşan kronik seyirli, zoonotik bir hastalıktır. Bu parazitin esas kaynağı köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanlardır.

Kist Hastalığı Nasıl Yayılır?


Özellikle ülkemizde bu konuda köpekler aktif rol oynamaktadır. Parazit köpeklerin ince bağırsaklarında yaşar ve parazit çoğalmak için yumurta üretir. Köpeğin dışkısıyla etrafa saçılan bu yumurtalar özellikle koyun, sığır ve insanın da aralarında bulunduğu memeliler tarafından sindirim yolu ile alınır. Burada yumurtadan çıkan parazit larvaları kan ve lenf yolu ile başta karaciğer ve akciğer olmak üzere beyin, böbrek, kemik, kalp gibi diğer bütün organlarda yerleşebilirler. Yerleştiği yerde larva bir kese (torba) haline geçer ve çok yavaş büyür. Bu larva az çok toparlak ve içi saydam bir sıvıyla dolu kese şeklindedir ve içinde çok sayıda parazite ait gelişim formları vardır. Sığır, koyun, keçi gibi hayvanların su kesesi şeklindeki kistleri taşıyan organ ve etleri çiğ olarak, köpek gibi konak hayvanlar tarafından yenildiğinde kese köpeğin bağırsağında parçalanır ve bağırsak mukozasına yapışan kurtçuk 7 haftada erişkin hale gelir ve tekrar yumurta üretmeye başlar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurbanlıklarda hastalık uyarısı - Kist hastalığı nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN