Rıdvan gözlerini bağışladı

Giriş Tarihi: 27.9.2014

Eski futbolcu ve SABAH spor yazarı Rıdvan Dilmen organ nakline dikkat çekmek için Muğla'daki bir sağlık panelinde gözlerini bağışladığını açıkladı

Muğla Sağlık Müdürlüğü tarafından önceki gece düzenlenen "Tıbbi ve Dini Açıdan Organ Bağışı" konulu panele katılan SABAH yazarı ve futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, organ bağışına dikkat çekmek için "Çocukluğundan beri çok güvendiğini" söylediği mavi gözlerini bağışladı.

'DİYANET DESTEK VERİYOR'
Panelde organ bağışının önemini anlatan Dilmen, Türkiye'deki organ bağışının yeterli olmadığını belirterek "Bu konuda en büyük görev basına düşüyor. Toplumun bilinçlendirilmesi lazım. Sporcular, bu konuda çok duyarlı. Bizim eski gol kralımız Bursasporlu Okan'ın kardeşi için yaptığı fedakârlığı biliyorum. Çok duyarlı bir davranıştı ve beni çok etkilemişti" dedi. Muğla Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Dilmen'e organ bağışı kartı verdi. Panele katılan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ise şunları söyledi: "Son 10 yılda yapılan canlı vericili nakiller 6, kadavra vericili nakiller 3 kat arttı. Nakil bekleyen hastaların yüzde 13.8'inin karaciğer, yüzde 9.4'ü de kalp bekliyor. Vericilerden yapılan nakiller çok fazla ama maalesef beyin ölümü gerçekleşmesine rağmen bağışlanamayan organlar var." Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun, organ naklinin dinen caiz olduğuna karar verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Özkan "Diyanet İşleri Başkanımız da bu konuda bize destek veriyor. Türkiye'nin ilk çift kol naklini ve tam yüz naklini başarıyla gerçekleştirdik. Dünyada kadavradan ilk rahim naklini de başarıyla yaptık. Sonucu en çok merak edilen rahim nakli. Sonuç almamıza da az bir zaman kaldı" diye konuştu.

'ANCAK BAŞLARINA GELİNCE ANLIYORLAR '
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan "İnsanlar,
organ bağışının önemini başlarına geldiğinde çok iyi anlıyor. Birçok ülkeden iyiyiz ama canlıdan organ bağışında çok ilerde değiliz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rıdvan gözlerini bağışladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN