Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başörtüsü resmen yürürlükte

Ortaokul ve liselerde öğrencilerin başörtüsü takabilmesinin önünü açan yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yönetmelik ile öğrencilere dövme ve piercing yasağı da geldi

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Milli Eğitim Bakanlığının Öğrenci Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklik, Resmi Gazete'de dün yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliğe göre Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğrencilerin yüzü açık olacak. Yönetmelik değişikliği ile birlikte "peçe" tartışmaları da başlamıştı. Böyle bir şeyin söz konusu olamayacağı da yayınlanan değişiklikle ortaya konuldu. Yönetmelikteki "yüzü açık" ifadesiyle peçe tartışmalarına da son verilmiş oldu. Başörtüsü okul öncesi eğitim kurumları (anaokulu vs) ve ilkokullarda ise yasak. Yönetmelikle okul öncesi eğitim ve ilkokullarda kız öğrencilerin başı açık olması zorunluluğu korundu.

DÖVME VE PİERCİNG YOK

Yeni düzenleme ile öğrencilerin, siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyal kullanmaları yasak olacak. Bu düzenleme ile PKK ya da buna benzer örgütlerin okulları karıştırmasının önüne geçilecek. Yönetmeliğin yeni halinde de saç boyama, makyaj, bıyık ve sakal yasağı olduğu gibi korundu. Bu listeye piercing ile dövme eklendi. Öğrenciler dövme yaptıramayacak, piercing takamayacak.

'YÜZÜ AÇIK' İFADESİ GETİRİN
'Başı açık' ibaresinin yer aldığı yönetmeliğin eski halindeki, 4'üncü maddenin e fıkrası şu şekilde değiştirildi: "Okullarda yüzü açık bulunur; siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, piercing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda, okul içinde baş açık bulunur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başörtüsü resmen yürürlükte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN