Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dayakçı polisleri Yargıtay affet

Tiyatro yönetmeni Metin Boran'ı darp edip 'yaralama' suçundan yargılanan 3 polisin işkence suçundan yargılanmasına karar verildi. İşkenceyi bildirmeyen polis de 5 ay hapis cezası aldı

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Olay 2008'de İstanbul Tarlabaşı'nda yaşanmıştı. İddiaya göre tiyatro sanatçısı Metin Boran, kimlik kontrolü sırasında kendisine hakaret eden polis memuruna cevap verince ekip arabasına alındı. 3 polis tarafından darp edilen Boran, araçla yarım saat gezdirildi. Darp izlerinin inmesi için aynı polisler tarafından gözlerine buz tamponu yapıldı. Dört yıl önce konu yargıya taşındı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada mahkeme, Boran'ı darp eden 3 polis memuru hakkında "sistematik işkence uygulanmamıştır" diyerek bu suçtan hüküm kurulmasına gerek olmadığına hükmetti. Ancak Yargıtay, üç polisin yeni düzenlemeyle "işkence" suçundan da yargılanması gerektiğini belirtti.

3 POLİS MAHKUM OLDU

Yargıtay'ın ilamı doğrultusunda karar veren mahkeme daha önce "yaralama ve hakaret" suçundan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen Alper Y., Murat P. ve Muhammet G.'yi işkenceden mahkûm etti. Mahkeme işkenceyi görüp amirlerine bildirmeyen İsmail Y.'ye de 5 ay hapis cezası verdi. 2'şer yıl 6 ay hapis cezası alan polisler, Yargıtay'ın onaması halinde cezaevine girecek ve meslekten ihraç edilecekler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dayakçı polisleri Yargıtay affet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN