Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kâbe'nin 'gönüllü' temizlik işçileri

Milyonlarca Müslüman'ın hacı olmak için geldiği Kâbe, yine onlarca farklı ülkeden gelen 500 'gönüllü' temizlik işçisi tarafından her gün temizleniyor

Giriş Tarihi: 1.10.2014
Hac dönemlerinde günün her saati milyonlarca Müslüman'a ev sahipliği yapan Kâbe'nin temizliğine büyük titizlik gösteriliyor. Ancak hacılar Kâbe'nin içindeyken temizlik yapmak ise başlı başına bir sorun. Bunun için ilginç bir yöntem geliştirilmiş. Önce temizlenecek alan belirlenip hızlı bir şekilde çember altına alınıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen temizlik işçileri saniyeler içinde belirlenen alanı temizleyerek yeniden ibadete açıyor. Kâbe'nin 500 gönüllü temizlikçi işçisi hem hac vazifesini yerine getiriyor hem de hacı adaylarının verdiği sadakalarla geçimlerini sağlıyor.

ÇALIŞMAK İÇİN KEFİL ŞART
Geçici bir süre Kâbe'de hizmet ederek hem hac vazifelerini yerine getiriyorlar hem de sadakalarla yaşamlarını sürdürecek kadar para kazanıyorlar. Kâbe'de görev yapan gönüllü temizlik işçilerinin bu ülkeye giriş yapması aslında hiç de kolay değil. Suudi Arabistan'da kefillik sistemi var. Kâbe'de çalışmak isteyen işçinin önce kendisine bir kefil bulması gerekiyor. Bu kefil her türlü soruna karşılık olarak yetkili kurumlara sonradan alınmak üzere önemli miktarda para yatırıyor. Kâbe'nin gönüllü temizlik işçilerinin barınmaları da ciddi bir sorun. Bazıları şirketin barakalarında yaşamlarını sürdürürken bir kısmı geceyi Kâbe'de geçiriyor.MEKKE'NİN "ÖTEKİ" YAKASI

Mekke'nin sadece Kâbe bölgesinde değil her yakasında inanılmaz bir yapılaşma çalışması var. Mekke'nin her tarafından dev gökdelenler, lüks oteller, alışveriş merkezleri hızla yükselirken, şehrin görünmeyen yakasında fakirlik, bakımsızlık ve gecekondu yapılaşması dikkat çekiyor. Ancak bu dönüşümden kentin gecekondu semtleri nasibini almamış. Zengin Suudi Arabistan ve Mekke topraklarında fakir gecekondu semtleri varlığını sürdürüyor. Hac ve umre döneminde 250 bin dönemsel işçinin yerleştiği Mekke'de en büyük sorunların başında barınma geliyor. Normal dönemlerde kimsenin ilgi göstermediği bu semtlerde umre ve hac mevsiminde kiralar yükseliyor. Ailelerini yaşadıkları ülkelerde bırakarak dönemsel olarak Mekke'ye gelen bu işçiler 5-6 kişi bir araya gelerek bu gecekondu semtlerinde ev kiralıyorlar. Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Yemen, Mısır ve Afrika ülkelerinden gelen hizmet sektörü işçilerinin yaşadığı Mekke'nin gecekondu semtlerinde kiralar 500 ile 1500 riyal (ortalama 250-750 lira) arasında değişiyor. Mekke'deki işçi maaşları ise 750 riyal ile 2000 riyal arasında değişiyor. Seyyar satıcıların, taksicilerin, otel ve inşaat işçilerinin yaşadığı bu gecekondu semtlerinde yaşam koşulları yetersiz olmasına rağmen, Mekke Belediyesi temizlik hizmetinde önemli mesafe almış.

REVAKLAR YENİ PLANDA YER ALACAK
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Kâbe'deki genişletme çalışmaları kapsamında kaldırılması gündeme gelen Osmanlı revaklarıyla ilgili Suudi Arabistanlı yetkililerle konuştuklarını ifade etti. Görmez, revakların, genişletmeden sonra yeni yapılan binalarla metafın (tavaf edilen yer) arasına yerleştirileceğinin kesinlik kazandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kâbe'nin 'gönüllü' temizlik işçileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN