Suçlulara kelepçe çocuklara öpücük

Adana'da zehir tacirlerine karşı düzenlenen şafak baskınları, bataklığı kökten kurutmak amacıyla iki aşamalı planlanıyor. Önce şüpheliler yakalanıyor, sonra vatandaşlara uyuşturucunun zararları anlatılıyor

Uyuşturucu trafiğinin yönetildiği mahalleler olarak bilinen Hürriyet, Yenibey, Şakirpaşa, Uçak, Onur, Çamlıbel ve Şehit Erkut Akbay'da zehir tacirlerine karşı savaşmak için kararlı olan Adana Emniyeti, bir süredir iki ayaklı eylem planını devreye soktu. Aslen Adanalı olan ve kentin iç dünyasını iyi bilen Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, bugüne kadar polisin dahi zor girdiği, uyuşturucu satıcılarının, torbacıların cirit attığı bu mahallelerde önce devletin gücünü hissettirmek gerektiğine karar verdi. Özellikle Seyhan'da uyuşturucu sevkıyatının yaşandığı mahallelere havadan helikopter destekli, Özel Harekat polislerinin de katıldığı yaklaşık bin 500 kişilik Çevik Kuvvet ve narkotik ekipleri ile sabaha karşı huzur ve şafak operasyonları düzenleyen Adana Emniyeti, uyuşturucu trafiğinin önünü büyük oranda kesti. Bir ayda düzenlenen 10 operasyonda çok miktarda uyuşturucu, uyuşturucu nitelikli hap, silah, pompalı tüfek ele geçirildi, yüzlerce zanlı yakalandı.

'BATAKLIĞI KURUTMAK İSTİYORUZ'
Güvenlik güçlerinin gövde gösterisi şeklinde yaptığı her baskının ardından bu kez operasyonların ikinci aşamasına geçildi. Operasyonları bizzat koordine eden Emniyet Müdürü Zeybek ve üst düzey yetkililer, muhtar vasıtasıyla kahvehanelerde toplanan vatandaşlarla buluştu. Mahalleli ve uyuşturucu tacirlerinin kullandığı küçük yaştaki çocuklarla sohbet eden Zeybek, "Zor bir durumda kaldığınız her anda bizim kapımızı çalabilir, bize gelip derdinizi anlatabilirsiniz. Çocuklarınızı bu tacirlerin eline düşmekten koruyun, uyuşturucu satışına izin vermeyin. Mahallenizi zehir üssü olarak kullanmasınlar. Biz burada sinek avlamak değil bataklığı kurutmak istiyoruz. Sizler de hem kendi, hem de çocuklarınızın geleceği için bizlere yardımcı olursanız bu sorunu el birliği ile hallederiz" diyerek uyuşturucuyla mücadelede kararlılık mesajları verdi.

MÜCADELE MEYVESİNİ VERDİ
İki aşamalı bu farklı operasyon kısa sürede sonuç verdi. Zeybek, "Bu uygulamalar sayesinde uyuşturucuların şehre girişleri engellendi. Uyuşturucu maddeler torbacı tabir edilen kişilere ulaşmadan artık kent girişinde ele geçiriyoruz. Çünkü ihbarlar arttı. Yapılan operasyonlarla uyuşturucu tacirlerine korku ve tedirginlik verdik. Nihai amacımız uyuşturucu tacirlerini Adana'dan temizlemek. Yaptığımız planların meyvelerini toplamaya başladık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçlulara kelepçe çocuklara öpücük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN