17 yıl sonra ikiz sevinç

Giriş Tarihi: 5.10.2014

Çocuk sahibi olmak için 17 yıl tedavi gören polikistik over hastası 38 yaşındaki Şükran Baykal, İstanbul'daki ilk tüp bebek denemesinde ikiz kız bebek sahibi oldu

Ankara Sincan'da yaşayan ev hanımı Şükran Baykal (38) ile kasap İbrahim Baykal (40), 17 yıl sonra anne-baba olmanın heyecanını ikiz kızları Elif Nur ve Seval Nur ile tattı. Şükran Baykal 21, İbrahim Baykal ise 23 yaşındayken evlendiler. Şükran Baykal, 10 kardeşin sekizincisi. Ailede herkesin çocuğu hatta torunu var. 17 yıllık evlilikleri boyunca Ankara'da üç kez tüp bebek denemesi yaptılar. Üçü de başarısızlıkla sonuçlandı.

'EVİMİZ ŞENLENDİ'
Şükran Baykal, polikistik over hastasıydı ve bir türlü hamile kalamıyordu. Her başarısız tüp bebek denemesinden sonra evlilikleri biraz daha yıprandı. Kalabalık olan ailelerinde, her evde koşturan yeğenlerini gördükçe iyice ezildiler, ağladılar. Baykal çifti şanslarını son bir kez denemek için geçtiğimiz yıl İstanbul'un yolunu tuttu. Şükran Baykal hamile olduğunu duyunca önce inanamadı, ikiz kızları olacağını öğrendiğinde ise dünyalar onun oldu. "Hayatımda üç günden nefret eder, kendimi odalara kilitlerdim. Bayramlar, anneler günü ve karne günü" diyen Baykal, yıllardır çektiği çocuk özlemini şimdi 5 aylık olan kızları Seval Nur ve Elif Nur'a sarılarak gideriyor. Baba İbrahim Baykal ise hâlâ rüyada olduğunu, 5 aylık kızlarına iyi bir gelecek hazırlayabilmek için gece gündüz eve bile gidemeden çalıştığını anlatıyor. Kasap olan baba; "Kurban bayramını kızlarımla geçirmek için bir aydır gece-gündüz çalışıyorum. Kızlarım doğduğunda iki tane kurban kesmiştik ama şimdi bayramda kızlarım için iki tane kurban daha keseceğim. Birlikte geçireceğimiz ilk kurban bayramında, iki kızımızla birlikte evimiz şenlendi" dedi.

'EN BÜYÜK SORUN, İLAÇ DOZUNUN AYARLANMASI'
Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü ve Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir: Polikistik over hastalarında en büyük sorun ilaç doznunun ayarlanmasıdır. Az ilaç verirsen yumurta kalitesi düşüyor. Fazla ilaç verirsen sıvı birikiyor ve yine yumurta kalitesini bozuyor. Polikistik over hastaları, kilolu hastalardır. Şükran Hanım da hafif kiloluydu. Tedaviye başlamadan 10 kilo verdi. Tedaviye sabırla uyum sağladı. Şimdi biz de onlar kadar mutluyuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 yıl sonra ikiz sevinç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN