Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütün dualar mazlumlar için

Tüm Türkiye dün sabah bayram namazı için camilere akın etti. Çoğu camide cemaat avluya taştı. İslam âlemi üzerindeki kara bulutların dağılıp savaşların bitmesi için hep birlikte dua edildi

Giriş Tarihi: 5.10.2014
İstanbul'da ve yurdun 4 bir yanında milyonlarca Müslüman sabah erken saatlerde bayram namazı için camilere akın etti. Pek çok yerde cami avlularına taşan kalabalık, bayramın İslam âlemi, Türkiye ve insanlık için hayırların habercisi olması için dua etti. n İstanbul: Özellikle Eyüp Sultan, Sultanahmet, Fatih, Süleymaniye gibi büyük camilerde yer kalmayınca, vatandaşlar caminin avlusunda namaz kıldı. Belediyeler sabah erken saatlerinde camilere akın eden vatandaşlar için cami önlerinde mobil büfeler oluşturarak sıcak çorba ikram etti. Belediye görevlileri, dışarda kalan vatandaşların namaz kılması için kağıt örtü dağıttı. Kentin turistik bölgelerindeki tarihi camilere çok sayıda Müslüman turist gelerek bayram namazını kıldı. Osmanlı İmparatorluğu zamanında yapılan bayramlaşma töreni, Eyüp Sultan Meydanı'nda tiyatral gösteriyle canlandırıldı. Bayramlaşma programına katılanlara kuru pasta, meşrubat ve Osmanlı şerbeti ikram edildi. n Bursa: Ulucami'de bayram namazını eda etmek isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren safları doldurdu. Osmanlı sultanlarından 1. Bayezid tarafından inşa ettirilen Atatürk Caddesi'ndeki Ulucami'ye gelenler, bayram namazını kıldıktan sonra hep birlikte dua etti. Vatandaşlar, namazın ardından cami önünde topluca bayramlaştı.

TARİHİ TABYADA NAMAZ...

Aydın: İncirliova ilçesinde 2013'te inşaatına başlanılan Müftülük Camisi Külliyesi temeli üzerinde ilk bayram namazı kılındı. Vatandaşlar, evlerinden getirdikleri seccade ve kilimler üzerinde kıldıkları namaz sonrasında cami inşaatı için yardımda bulundu.
Çanakkale: Çanakkale protokolü, Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan ve Çanakkale Savaşları sırasında 4. Ağır Topçu Alayı bölgesinde 2. Ağır Topçu Alayı Taburu'nun merkezi olarak kullanılan tabyada Kurban Bayramı namazını kıldı. Erken saatlerde feribotla Kilitbahir köyüne geçen heyet, buradan karayoluyla tarihi namazgaha ulaştı ve bayram namazını eda etti.
Edirne: Vatandaşlar, Mimar Sinan'ın ustalık eseri tarihi Selimiye Camisi'ne akın etti. Bayram namazı vaktinden önce özellikle Selimiye Camisi ve diğer selatin camilere gelip saf tutan cemaatin yoğunluğu nedeniyle camiler kısa sürede doldu.
Eskişehir: Namaz vaktinden önce il merkezindeki camilere gelip saf tutan cemaatin yoğunluğu nedeniyle camiler kısa sürede doldu. Vatandaşların bir kısmı cami avluları ile caddelere hasır ve seccade sererek namazlarını kıldı. Namazın ardından okunan hutbe ve yapılan dua sonrası cemaat bayramlaştı. Cami çıkışında vatandaşlara lokum ve bisküvi ikram edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütün dualar mazlumlar için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN