Kutsal topraklarda bayram coşkusu...

Şeytan taşlarken Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in sözleri geliyor aklımıza: Attığınız taş değil, onlar nefsinizdeki kötülüklerdir

Giriş Tarihi: 5.10.2014
Arafat'ta vakfeye duran, Mina'da şeytan taşlayan ve Kabe'de tavafını yapan 120 ülkeden yaklaşık 4 milyona yakın Müslüman, kurbanı kesildikten sonra ihramını çıkararak mukaddes topraklarda Kurban Bayramı coşkusunu yaşadı. Hac ibadeti için neden "mahşerin provası" denildiğini Arafat'ta anlıyorsunuz. Milyonlarca insan, kefene benzeyen ve 2 parçadan oluşan beyaz bir elbise ile üzerinde dünyevi hiçbir eşya taşımadan sıcak bir çadırda vakfeye durulacak vakti bekliyor. Tıpkı ahirette hesap vermeyi bekleyen insanlar gibi... Organizasyon kusurlarının, insana değer verilmemesinin, sıcağın bir anlamı kalmıyor artık sizin için. Sadece "Mahşer gününde demek ki böyle bir sahne yaşanacak, kendimi bu zorlu güne hazırlamalıyım" düşüncesi var aklınızda. Sonra o Müslümanlar mahşer günü uyandırılmış insanlar gibi aynı kıyafetle şeytan taşlamak için akın akın Müzdelife'den Mina'ya doğru yürüyüşe geçiyor. İlk anda anlamsız gelebiliyor attığınız taşlar. Sonra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in bize söylediği "Hac ibadetinde semboller hakimdir. Önemli olan o sembollere yüklenilen anlamdır. Attıklarınızı taş olarak düşünmeyin. Onlar nefsinizdeki kötülüklerdir" sözü aklınıza geliyor. Arafat'ta ve Müzdelife'de vakfeye durarak Allah'a dua ve tövbe eden, şeytan taşlayarak nefsinin bütün kötülüklerinden sıyrılan milyonlarca Müslüman, şimdi Kabe'de bayram coşkusunu yaşıyor.

HİÇBİR YOLCULUK GİBİ DEĞİL
Tavafını yapıp ihramdan çıkanlar için artık Türkiye'ye dönüş hazırlıkları başladı. Havaalanına indiği andan itibaren birçok zorluklara maruz kalan insanlar, hepsini unutmuş hacı olmanın mutluluğunu ve üzerlerine yüklediği sorumluluk duygusunu yaşıyor. Türkiye'ye döndüğümde "Bize de tavsiye ediyor musun" şeklindeki sorulara ne cevap vereceğimi bilmiyorum. Hac, daha önce yaptığımız gezilerin hiçbirine benzemeyen bir yolculuk bu... Her Müslüman hayatında bir kez o topraklarda bulunarak bu mukaddes görevi yerine getirmeli. Dünyanın 120 farklı ülkesinden gelen insanlarla yan yana o havayı teneffüs etmeli. Eninde sonunda oyuncusu olacağı o sahnenin küçük bir provasını, o büyük güne ertelemeden mutlaka yaşamalı... Mekke'den bütün Türkiye'nin bayramını kutluyoruz.

İSLAM âLEMİ BAYRAMI 3 AYRI GÜNDE KARŞILIYOR
Dünya üzerinde farklı coğrafyalarda yaşayan milyonlarca Müslüman Kurban Bayramı'nı karşıladı. Kimi yerde savaş ve ölümün hüznü hakim olurken, camilere akın eden Müslümanlar bayram sevinci ve coşkusunu her zamanki gibi yaşattı. Müslüman dünyası bayramı 3 ayrı günde karşılıyor. Türkiye başta olmak üzere İslam ülkelerinin çoğu bayrama dün girdi. İran ve Şii dünyası ise bugün bayrama giriyor. Pakistan, Hindistan, Bangladeş ve Myanmar'da ise bayram yarın karşılanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutsal topraklarda bayram coşkusu...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN