Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eğitime anne şefkati kattık'

"Anne Eli" projesiyle Aydın'da okullara kadın idareciler atayan Türkiye'nin tek kadın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "Eğitime anne şefkati kattık" dedi

Türkiye Pervin Töre'yi, İzmir'de Kız Lisesi Müdürlüğü görevini yürütürken obeziteyle mücadele kampanyasıyla tanıdı. Ardından, okuldaki denetimlerde sigara içtiği anlaşılan ikisi kız yedi öğrenciye, kanserli hastaları konu alan bir belgesel hazırlama cezası verince yeniden Türkiye'nin gündemine oturdu. Bu başarılı çalışmalarının ardından Töre, Ocak 2012'de Aydın İl Milli Eğitim Müdürü olarak atandı. Burada da Türkiye'de ilk olan birçok proje ve uygulamaya imza attı. Aydın Valisi'nin eşi Dr. Didem Ayyıldız ile birlikte hayata geçirdiği "Aile Akademisi" projesiyle kent merkezi ve tüm ilçelerdeki veli ve öğrencileri çeşitli hastalıklar, özellikle kadınlarda görülen kanser ve erken teşhis konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme seminerleri düzenleyen Töre, aile içi iletişim seminerleriyle anneleri bilinçlendirip, aile fertleri arasındaki iletişim kopukluğunu ortadan kaldırmaya çalıştı. Vali Erol Ayyıldız'ın da desteğiyle "Anne Eli" projesini hayata geçiren Töre, okullara kadın idareciler atadı. Bunun yanında "Aydın'ın Aydınlık Yüzleri," "Doğru Tercih Doğru Meslek Mutlu Yarınlar," "Bilgi Paylaşım Günleri," "Kariyer Günleri," "Beyin Sizsiniz," "Yemekte Denge-Eğitim Projesi," "Evde Eğitime Evde Karne" gibi Türkiye'de ilk olan sayısız projeye imza attı. Bu projeler ülke çapındaki yarışmalarda pek çok ödül kazandı. YGS'de Türkiye dördüncüsü çıkaran şehir, LYS'de de birçok puan türünde ilk onda yer aldı.

'30 YIL DAHA YORULMAM'


Müdürlük yapsa da asıl mesleğinin öğretmenlik olduğunu ve hâlâ ilk günkü heyecanını taşıdığını söyleyen Töre, "30 yıl daha çalışsam da herhalde 'yoruldum' demem. Ailemi ihmal ediyorum ama onlarca kuşak öğrenci yetiştirmenin gururunu taşıyorum. Çocuk eğitimi ve çocuk psikolojisi konusunda ailelere çok önem düşüyor, mutlaka uzmanlardan destek alarak ona göre davranılmalı. Anne ve babalar, çocuklarının gelişimini yakından izlemeli, öğretmenleri ile daima diyalog içinde olmalı. Çocuklarının dersleri zayıf olduğu için onlara asla şiddet uygulamamalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eğitime anne şefkati kattık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN