Kardeşinin aldığı 55 yıl hapisle baş başa kaldı

Giriş Tarihi: 7.10.2014

Gasp suçundan yakalanan cezaevi firarisi, kardeşinin kimliğiyle yargılanıp 55 yıl hapse mahkûm edildi. Kardeşi Ali Sarısoy, durumu adli sicil kaydı almaya gittiğinde öğrendi

'da yaşayan Bayram Sarısoy, uyuşturucu satıcılığı suçuyla tutuklu bulunduğu cezaevinden firar etti. Küçükçekmece'de önceki yıl beş kişiyle birlikte gasp suçuna karışan sabıkalı firari yakalandı. Sarısoy firari olduğunun anlaşılmaması ve cezaevinde yattığı 3 yıl 6 ayın yanmaması için, polise beş kardeşinden yaşı kendisine en yakın olan Ali'nin kimlik bilgilerini verdi. Ali Sarısoy kimliğiyle "Birden fazla kişiye silahla yağma" suçundan yargılanan Bayram Sarısoy 5 kişiye yönelik yağma ve gasp suçundan 11'şer yıldan toplam 55 yıl hapse mahkum edildi. Tekrar cezaevine girdi ve itiraz edilmediği için mahkeme kararı kesinleşti.

ZİYARET EDİLMEK İSTEMEDİ

Bayram Sarısoy kardeşinin kimlik bilgilerini kullandığı gerçeği ortaya çıkmasın diye ailesinin kendisini cezaevinde ziyaret etmesini istemedi. Ailesinden ziyarete gelenleri kabul etmedi. Ancak planı Ali'nin durumu öğrenmesiyle bozuldu. Başına gelenlerden habersiz bir tekstil atölyesinde çalışan Ali Sarısoy'un adli sicil kaydı alması gerekiyordu. Adliyeye giden genç gerçeği öğrenince şoke oldu.

KARARA İTİRAZ ETTİ

Her an cezaevine girme korkusuyla yaşayan Ali Sarısoy, hemen hakkında hapis kararı veren Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurup karara itiraz etti. Müvekkilinin beraatini talep eden ve yeniden yargılanma isteyen avukat Mahmut Ceran, "Cezaevini arayıp Ali'nin T.C. numarasını vererek böyle bir mahkumları olup olmadığını sordum. Görevli verilen numarada Ali isminde bir mahkumları olduğunu söyledi. Oysa Ali karşımda oturuyordu. Bütün bu olanlar yüzünden hayatı allak bullak olan Ali, gerçeğin ortaya çıkması için kendisi hakkında 55 yıl hapis cezasına hükmeden Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Mahkemeden beraatını talep eden Ali, yargılanmanın yenilenmesini talep etti" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşinin aldığı 55 yıl hapisle baş başa kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN