Okumuş tamirci kızlar!

Muğla'da, oto tamircisi babalarına yardım etmek için zaman zaman işyerine gelen üniversiteli iki kız kardeş, önce çırak, sonra kalfa en sonunda usta oldu

Giriş Tarihi: 7.10.2014
Muğla'nın Marmaris ilçesinde 40 yıldır oto tamirciliği yapan 55 yaşındaki Ramazan İblak'ın en büyük hedefi, ikisi kız 3 çocuğunun da iyi eğitim alabilmesiydi. Yıllarca bu amaç için çalıştı. Babalarını çok seven kızları Cemile ve Fadime ise sık sık işyerine ziyaretine gidiyordu. Bu ziyaretlerden birinde, "İngiliz anahtarını ver kızım" sözleriyle babalarına yardıma başlayan kızlar, okuldan sonraki boş zamanlarını tamirhanede geçirmeye başladı. Önce iyi birer çırak, ardından da iyi birer kalfa olan iki kardeş sonunda usta oldu.

KLASİK OTO TUTKUNU

Akdeniz Üniversitesi Kimya Bölümü'nü bitiren 25 yaşındaki Cemile, eğitimiyle ilgili iş bulamayınca tamirciliğe devam etmeye karar verdi. Lise öğrencisi olan 17 yaşındaki Fadime de, okul dışındaki zamanlarda tamirhanede çalışmaya başladı. Babalarından işyerini devralan sanayi sitelerindeki tek kadın tamircilerin müşterilerinin çoğu da kadın araç sahiplerinden oluştu. Çocukluğundan beri oto tamirciliğine tutkusu olduğunu söyleyen abla Cemile İlbak, "Bu işe başlayınca klasik araba tutkunu oldum. Araba fuarlarına katılıp incelemeler yapıyorum. Yakıt tasarrufuyla ilgili projemiz var" dedi. İlk kez gelen müşterilerin tamirhanede kadın usta görünce şaşırdıklarını anlatan Fadime İlbak ise "Kadınlar, erkeklerin 'siz yapamazsınız' bakış açılarına takılmasın. Kadın her işi yapar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okumuş tamirci kızlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN