Birlikte atan kalplere aynı gün operasyon

Giriş Tarihi: 10.10.2014

60 yıllık evli çiftin birbirlerine bağlılığını gören doktor, iki hastasının da kalp pili ameliyatını aynı gün yaptı. Karağan çifti "Yüreklerimiz yine birbirimiz için çarpacak" dedi

Kayseri'de 60 yıllık evli Kadir Karağan (78) ile Hatice Karağan'ın (79) kalpleri aynı tarihlerde yoruldu. Birbirlerinden hiç ayrılmayan çifte Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli tarafından kalp pili takıldı. Hekimlik hayatının en anlamlı ve unutulmaz günlerinden birini yaşadığını söyleyen Prof. Dr. Seyfeli, "Meslek hayatımız boyunca hastalarımızla ilgili birçok tecrübe yaşıyoruz. Ama bu hepsinden özel ve anlamlı oldu. Hayatlarının tam 60 yılını birlikte geçiren çiftimiz hastaneye elele gelerek birbirlerine destek oldu. Biz de onları ayırmadık, aynı gün yorgun kalplerine pil taktık. Tek dileğimiz daha uzun yıllar kalplerinin birbirleri için çarpmasıdır" diye konuştu.

'UYANDIĞIMDA YANIMDAYDI'
Eşiyle 60 yıldır mutlu bir evlilikleri olduğunu belirten Kadir Karağan, bunca zamandır evliliği sürdürmenin karşılıklı anlayış, fedakarlık ve hoşgörüyle mümkün olduğunu belirterek, duygularını şöyle dile getirdi: "Hatice Hanım zor günümde hep bana destek oldu. Bir gün olsun saygısını, sevgisini eksik etmedi. Önce ben kalbimden rahatsızlandım, doktorlar kalbimin durduğunu söyledi. Ölümün kıyısına geldiğimi düşündüm, uyandığımda yanımda eşim vardı. Sonra kendisi de kalbinden rahatsızlandı. 60 yıldır kalplerimiz birbirimiz için çarptı. Hastaneye de birlikte geldik, birbirimizden güç aldık. İkimizin de aynı kalbine pil takıldı. Allah'ın izniyle bu pil bizi biraz daha götürür, yüreklerimiz yine birbirimiz için çarpar." Karağan çiftinin kızları Emine Aslantaş ise "Kendimi bildim bileli annem ve babam birbirine düşkün, birbirini çok düşünen bir çifttir. Sadece bana değil çevremizdeki birçok insana da bu sevgileriyle örnek oldular. 60 yıl boyunca hiç ayrılmayan annem ve babam bu süreçte de birbirlerini yalnız bırakmadı" diye konuştu.

'PSİKOLOJİLERİ ÖNEMLİ'
60 yıllık çiftin tedavisini ayrı ayrı planlayan, ancak pil takma operasyonunu, onların psikolojisine yaptığı olumlu katkıyı gördüğü için birlikte gerçekleştirmeyi uygun bulan Prof. Dr. Ergün Seyfeli, "Kadir Bey'e daha önce hastanemizde kalp durması nedeniyle ICD (şok cihazı) takılmıştı. Bu süreçten sonra hastamız düzenli kontrollerini aksatmıyordu. Son yaptığımız kontrolde kalbinde ritim bozukluğu ve göğüs ağrısı tespit ettik. Bu nedenle anjiyo yapıldı ve stent işlemi uygulandı. Bu sırada yapılan kontrolünde, daha önce takılan pilin de değiştirilmesine karar verdik. Kadir Bey'in eşi Hatice Hanım da kalp yetmezliği şikayetiyle takibimizdeydi. Yaptığımız değerlendirmede kendisinin de kalp piline (CRT-D) ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Lokal anestezi altında, yaklaşık 2 saat süren işlemler sonrasında kalplerine kalıcı pil taktık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birlikte atan kalplere aynı gün operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN