Bu kızlara yan bakılmıyor

Giriş Tarihi: 11.10.2014 12:45

Antalya'da Muay Thai ve Kick Boks sporlarında eğitim alan 9 kadın sporcu, ulusal ve uluslararası şampiyonalarda başarıdan başarıya koşuyor.

Kepez ilçesinde 1992 yılında Kulüp Başkanı ve baş antrenörü Hasan Urlu tarafından kurulan Demir Pençe Spor Kulübü, 22 yılda dövüş sporlarında yaklaşık 40 bin sporcuyu eğitirken, kazanılan madalya sayısı da 3 bine ulaştı.

Eğitilen sporcuların 7 bin'e yakını kadın olan kulüpte, son yıllarda Kick Boks ve Muay Thai branşlarında kadın sporcuların kazandığı ulusal ve uluslararası başarılar dikkati çekiyor.

22 YILINDA 40 BİNİN ÜZERİNDE SPORCU EĞİTTİLER


Kickboks ve Muay Thai Milli Takım Antrenörü Yasin Urlu yaptığı açıklamada, kendisinin de spora bu kulüpte başladığını belirterek, şimdi de fahri olarak kulüpte antrenörlük yaptığını söyledi.

Her yaştan insana spor eğitimi desteği verdiklerini ifade eden Urlu, şöyle konuştu:

"Kulübün 22. senesini kutlamaktayız. 22 yılda 40 binin üzerinde sporcu geldi. Bunlardan 6-7 bin tanesinin kadın olması, bizim için ayrı bir gurur. Son yıllarda mücadele sporlarında lisanslı kadın sporcu sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. Dünyada hızla yayılan Muay Thai ve Kick Boks gibi mücadele sporların da Türkiye'nin dünyada söz sahibi olduğunu, turnuvalar için gittiğimiz ülkelerde görmekteyiz. Türkiye'de MuayThai branşındaki 80 bine yakın lisanslı sporcunun, 20-22 bini bayandır."

Urlu, kulüplerinde spor hayatına başlayan sporculardan Ayşe Ateş'in Kick Boks'ta 2014 büyükler 56 kilo Full Contact kategorisinde dünya ikincisi, Sümeyye Özen'in Muay Thai'de büyükler 2014 Avrupa ikincisi, Seda Yıldırım'ın Kick Boks'ta 2012 büyükler 60 kilo Full Contact da ve 2013 Muay Thai 60 kiloda dünya şampiyonu, Kübra Karadağ'ın 57 kiloda 2013 Muay Thai Kıtalararası ikincisi, Hatice Nalbant'ın 51 kiloda 2012 Muay Thai Balkan Şampiyonu, Özden Öztekin'in 52 kiloda 2014 Muay Thai ve Kick Boks'da Türkiye üçüncüsü, Meltem Jülide Erol'un 60 kiloda 2014 Gençler Muay Thai Akdeniz Bölge Şampiyonu ve Fatma Çiftçi'nin ise 60 kiloda 2014 Büyükler Akdeniz Bölge Şampiyonu olduğunu kaydetti.

YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR


Urlu, kadınların belli bir yaştan sonra kemik erimesi hastalığına çokça yakalandıklarını vurgulayarak, Muay Thai'nin hem bu hastalığın ortaya çıkmasını engellediğini hem de kadınların yaşlanmasını geciktirdiğini belirtti.

Yapılan araştırmada mücadele sporları ile uğraşan kadınların güzelliklerinin arttığının ortaya konduğunu dile getiren Urlu, "Ayrıca kadınlara, özgüven veriyor. Spor yaparak gündelik hayatlarındaki stresi de atıyorlar" diye konuştu.

2014 büyükler 56 kilo Full Contact kategorisi dünya ikincisi Ayşe Ateş de 6 yıl öncesine kadar hentbol sporuyla uğraştığını belirterek, Yasin Urlu'nun kendisini keşfetmesi sonucu Kicks Boks'a yöneldiğini aktardı.

Kendisini koruyabilecek kapasiteye ulaştığını aktaran Ateş, "Günümüzde kadına şiddet çok olmaktadır. Sokakta daha rahat ve güvenli yürüyebilmek için bu spora başladım" dedi.

Muay Thai'de büyükler 2014 Avrupa ikincisi Sümeyye Özen ise 4 yıl önce arkadaşının teşvikiyle Muay Thai'ye başladığını vurgulayarak, bu spor sayesinde özgüveninin arttığını dile getirdi.

Sokaklarda rahat bir şekilde yürümeye başladığını dile getiren Özen, "Geçmiş yıllarda adamın biri beni takip etmişti. Bu spor sayesinde o olayda kendimi savunarak adamı etkisiz hale getirdim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kızlara yan bakılmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN