Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ta kaçak fırınlara şok baskın!

Giriş Tarihi: 16.10.2014 20:15
Konak'ta kaçak fırınlara şok baskın!
Belediyesi, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Yönetmeliği'ne uymadığı tespit edilen ve üretim izni olmadan faaliyet gösteren işyerlerine göz açtırmıyor. Sağlıksız koşullarda üretim yaparak halk sağlığını tehdit eden işletmeleri tespit eden Zabıta Müdürlüğü ekipleri şok baskınlar yapıyor. Vatandaşlardan gelen ihbar üzerine harekete geçen ekipler, önceki gün Basmane 943 Sokak'ta fırın olarak kullanılan tarihi binaya baskın düzenledi.

TARİHİ YAPIYI FIRIN YAPTI
Konak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden ekiplerin de katıldığı denetimde kaçak fırın olarak kullanılan binada lokanta ve restoranlar için lavaş üretildiği tespit edildi. 1920'li yıllarda inşa edilmiş tarihi binada günde bin adet lavaşın satışının yapıldığı belirlenirken, kaçak fırının pislik içinde olduğu görüldü.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU
Sigara izmaritlerinin yerlerde gezdiği söz de fırında un çuvallarının delik olduğu, hamur karma makinesinin ve tezgahın da temizlenmediği tespit edildi. Hiçbir hijyen kuralına uyulmadığı görülen işletmenin sahibine 7 bin lira para ceza kesilirken, üretimin yapıldığı bina da mühürledi. Tamamen sağlıksız koşullarda üretimin yapıldığı kaçak fırının daha önce de beş kez mühürlendiği ancak her fırsatta mührün kırılıp, üretimin devam ettiğini belirleyen ekipler iş yeri sahibi hakkında halk sağlığını tehlikeye attığı gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

DENETİMLER SÜRECEK
Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri başta fırınlar olmak üzere; restoranlar, et ve et ürünleri ile tatlı ve pasta üretimi yapan yerler sürekli gözetim altında tutuyor. Eksikleri olan işletmeler tespit edildikten sonra gerekli uyarılar yapılıyor. Yasa ve yönetmeliklerde belirtilen kurallara uymayan işletmeler hakkında yasal işlemler yapılıyor. Konak Belediyesi ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün işbirliğinde yapılan denetimlerin önümüzdeki günlerde artarak devam edeceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konak'ta kaçak fırınlara şok baskın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN