Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Pilot Necati yaşıyor' efsanesini bitiren rapor

PKK'nın kuruluşunda yer aldığı iddia edilen, yaşayıp yaşamadığı ise bir türlü netlik kazanmayan 'Pilot Necati' ile ilgili iddialar, mezarının açılıp DNA testi yapılmasıyla son buldu

Giriş Tarihi: 16.10.2014
'Pilot Necati yaşıyor' efsanesini bitiren rapor
PKK lideri Abdullah Öcalan'ın "Can simidim" dediği ve yaşayıp yaşamadığı bir şehir efsanesine dönüşen "Pilot Necati" lakaplı Necati Kaya'nın ölmüş olduğu raporla kesinlik kazandı. 1982'de kullandığı bir zirai tarım uçağıyla ilaçlama yaparken öldüğü iddia edilen "Pilot Necati" lakaplı Necati Kaya'nın yaşadığı ve Ergenekon üyesi olduğu iddiasıyla bir dönem Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarca soruşturma başlatılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, oğlu İlker Kaya'nın izniyle Necati Kaya'nın Ankara'daki mezarını açtı. Cesetten alınan örnek, Kaya'ya ait çıktı. Böylelikle 'Pilot Necati yaşıyor' efsanesi de sona erdi. Kimi kaynaklara göre asker olan, kimi kaynaklara göre ise MİT elemanı olduğu iddia edilen 'Pilot Necati'nin mezarının Ankara'daki Karşıyaka Mezarlığı'nda bulunduğu gündeme gelmişti. Bazı iddialara göre ise 'Pilot Necati' 1999'da Kenya'dan Türkiye'ye getirilen PKK lideri Abdullah Öcalan'a uçakta "Memlekete hoşgeldin" diyen kişiydi. Abdullah Öcalan, 'Pilot Necati' ile ilgili olarak "Parası çoktu, can simidimdi. Ama bildiğim kadarıyla 1982'de öldü" demişti.

OĞLU BULUNUP MEZARI AÇILDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin ardından yapılan yasal düzenlemeler ışığında pek çok soruşturma dosyasını sil baştan mercek altına aldı. Mevcut Ergenekon davasının dışında 2012'den bu yana süren Ergenekon soruşturması dosyası da savcı Mesut Erdinç Bayhan'a verildi. Bayhan incelediği dosyada, 'Pilot Necati'ye ait olduğu iddia edilen bir telefon numarasının HTS kayıtlarına rastladı. Pilot Necati hakkında "Ergenekon terör örgütüne üye" olduğu iddiasıyla işlem başlatıldığı görüldü. Savcı Mesut Erdinç Bayhan, Necati Kaya'nın oğlu İlker Kaya'yı buldu. Babasının yaşayıp yaşamadığı sorulan Kaya, babası öldüğünde 2 yaşında olduğunu ifade ederek mezarın açılıp DNA testi yapılmasını istedi. Bunun üzerine harekete geçen savcılık Ankara Başsavcılığı'na talimat yazarak, 'Pilot Necati'ye ait olduğu iddia edilen mezarın açılmasını ve gerekli adli tıp işlemlerinin yapılmasını istedi. Geçtiğimiz günlerde açılan mezardaki cesetten DNA örneği alındı. Örnek İlker Kaya'dan alınan örnekle karşılaştırıldı ve sonuç raporu geçen hafta İstanbul Savcılığı'na gönderildi. Raporda cesetten alınan örneklerle İlker Kaya'dan alınan örneklerin uyumlu çıktığı ve cesedin yüzde 99 ihtimalle İlker Kaya'nın biyolojik babası olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Pilot Necati yaşıyor' efsanesini bitiren rapor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN