Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırda Ebola önlemleri alındı

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, dünya genelinde hızla yayılan Ebola virüsü hastalığı ile ilgili gerekli tedbirleri Kapıkule Sınır Kapısı’nda aldıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 19.10.2014 15:35
Sınırda Ebola önlemleri alındı
Vali Şahin, şu an bizde bir sorun olmadığını belirterek "Sadece Kapıkule Sınır Kapısı'nda olur diye arkadaşlarımız gerekli önlemleri aldı" dedi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, obeziteye dikkat çekmek, "Obeziteye karşı, çok geç olmadan harekete geç' sloganıyla birlikte Edirne Kent Ormanı'nda sağlık yürüyüşleri başlattı. Vali Şahin, gazetecilerin ebola virüsü hastalığı ile ilgili sorularını yanıtlayarak, kentte hastalıkla ilgili bir sorun yaşanmadığını ve sınır kapılarında gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti.

"ACİL YÖNÜNDEN BİZ HER ŞEYE HAZIRIZ"

Vali Şahin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Şu an bizde bir sorun yok. Sadece Kapıkule Sınır Kapısı'nda olur diye arkadaşlarımız gerekli önlemleri aldı. Acil yönünden biz her şeye hazırız. Şuan bizde bir sorun yok" ifadelerini kullandı.

Trakya Bölgesi'ne bağlı sınır kapılarında gerekli önlemleri aldıklarını ifade eden Vali Şahin, Kapıkule Sınır Kapısı'nda mevcut bir sağlık merkezinin var olduğunu ve personele gerekli eğitimlerin verildiğini hatırlatarak "Bizim için önemli olan bölge şuan Kapıkule ve Pazarkule sınır kapılarıdır. Diğerlerinde de tabi ki olabilir ama bizim önem verdiğimiz iki sınır kapımız şuan bunlar" diye konuştu.
Öte yandan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kamu ve kurum müdürleri ile birlikte Pazar günleri 'Herkese Spor' sloganıyla Edirne kent ormanında toplanarak spor yapacaklarını söyledi.

"EDİRNE'DE SURİYELİ GÖRMEK MÜMKÜN OLMAYACAK"

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Suriye ve diğer ülkelerden kaçak sığınmacı olarak gelen ve kent merkezinde dolaşan göçmenlerle ilgili de gerekli düzenlemeleri yaptıklarını dile getirerek, "Bende dün birkaç yere gittim ve gördüm. Bengladeşli, Suriyeli, Mısırlı kişiler gördüm. Bunlar ne yiyor ne ne içiyor? Bende hayret ettim. İnsanın acıma duygusu da var. Ne yapacağız bilmiyorum ama ilimizde çok az. Üç kere toplayarak Mardin'e, Urfa'ya kamplara gönderdik. 150-200 kişilik gruplar gönderdik.

Şu anda 30-40 kişilik bir grup var. Bunların bir kısmını göçmen iade merkezlerinde tutuyoruz. Bir kısmının da cami bahçelerinde dolaştıklarını şahsen ben görüyorum. Sanırım onları da ileriki günlerde toplayıp Mardin, Urfa taraflarındaki kamplara göndereceğiz. Onların esas yerleşim yerleri kamplardır. Zaten İçişleri Bakanlığı da bunlarla ilgili bir emir çıkararak, bunların serbest dolaşımlarını engelleyeceği diğer ülkeler statüsüne getirecek. O zaman belki de Türkiye'nin hiçbir yerinde Suriyeli görmek mümkün olmayacak" diye konuştu.

KİŞİOĞLU: "KIYAFETLERİMİZ HAZIR"

Edirne İl Sağlık Müdür Vekili Muhsin Kişioğlu da hastalıkla ilgili gerekli önlemleri aldıklarını belirterek, "Kıyafetlerimiz hazır. Bekliyoruz. Hastalarımızı hasta nakil kabinlerimize aldığımızda kapılarda da hizmet vermeye daha da kuvvetli devam edeceğiz. Sıkıntımız yok bizim. Ebola virüsü, Batı Afrika kökenli olduğu için bölgesel risk faktörü açısından bizim herhangi bir risk sıkıntımız yok" dedi.

ÇALIŞKAN: "VAZİFESİNDEN GELEN HER VATANDAŞIMIZI 14 GÜN MÜŞAHEDE ALTINA ALIYORUZ"

Edirne Halk Sağlığı Müdürü Dr. Turgut Çalışkan da, Edirne'de hac vazifelerinden gelen vatandaşların 14 gün süre ile gözetim altında tutulduklarını hatırlatarak, "Hac vazifesinden gelen her vatandaşımızı evi dahil olmak üzere, 14 gün müşahede altına alıyoruz. En ufak bir ateşlemede de gerekli tedbirler alınıyor. Hac'dan gelen vatandaşlarımızın hepsi gözetim altında ve ilimiz için zaten bir tehlike yok" diye konuştu.

Çalışkan, kente kaçak olarak gelen göçmenlerin adli kontrol dahilinde denetimlerden geçtiğini vurgulayarak, "Doktor gözüyle bakılıp, ateşi ve sıkıntısı olanların hastanelere sevkini sağlıyoruz. Hepsinin doktor kontrolünde, aşıları ve takipleri yapılıyor" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm önlemlere rağmen hızla yayılmaya devam eden ebola hastalığı sebebiyle 11 Ekim itibari ile hayatını kaybeden kişi sayısının dört bini geçtiğini duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda Ebola önlemleri alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN