Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asansör yenilendi evde mahsur kaldı

Apartmanda yenilenen asansör kabini, 87 yaşındaki Zeki Koçoğlu'nun tekerlekli sandalyesini almıyor. Üç aydır hapis hayatı yaşayan aile "Bizi ölüme terk ettiler" diyor

Giriş Tarihi: 21.10.2014
Asansör yenilendi evde mahsur kaldı
'da Borazanlar Mahallesi Hattat Emin Barın Caddesi Gökçe Sitesi'nde yaşayan 87 yaşındaki Zeki Koçoğlu 3 yıl önce eşinin ölümünün ardından felç geçirip tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. 55 yaşındaki kızı Hamiyet Koçoğlu ile birlikte yaşayan yaşlı adam 3 ay öncesine kadar kızının yardımıyla tekerlekli sandalyesiyle dışarı çıkıp dolaşabiliyordu. Ancak apartman yönetimi, eskiyen binanın asansörlerini yenileyince asansör kabinleri daraltıldı. Daha önce geniş olan asansör kabinine şimdi tekerlekli sandalye sığmıyor. Yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Hamiyet Koçoğlu, "Babamın her gün dışarıya çıkıp güneşten faydalanması gerekir. Biz 5. katta oturuyoruz. Daha önce dışarıya çıkıyorduk, onu gezdiriyordum. Ancak yönetici ve asansör firması bize danışmadan asansörün kabinini küçülttü. Şimdi 2 kişi asansöre zor sığıyor. Tekerlekli sandalye sığmıyor. Babam dışarıya çıkamadığı için psikolojisi bozuldu. Artık üzüntüden yemek bile yemiyor. Bizi ölüme terk ettiler" dedi.

'SANDALYEYİ KÜÇÜLTELİM'
Asansör firması ile görüştüğünü, onların da kendisine "Yöneticinizle görüşün" dediğini söyleyen Hamiyet Koçoğlu, "Yönetim bana 'Gerekirse asansörü kapatırız' diyerek çıkıştı. Konuyu Türk Standartları Enstitüsü yetkililerine de ilettim. Babamın tekerlekli sandalyesini küçültme teklifinde bulundular. Ben de kendilerinden yazılı belge istedim" dedi. Koçoğlu, "Babamın uyku apnesi rahatsızlığı da var. O nedenle onu yalnız bırakıp sokağa çıkamıyorum. Daha önce onunla dışarı çıkıp alışveriş bile yapıyorduk. Ne olur birileri bize yardım etsin" diye konuştu. Apartman yöneticisi Zekai Uçmak ise "TSE'nin verdiği rapora göre kullanılması tehlikeliydi. Bu nedenle tadilat yaptırmak zorunda kaldık. TSE şu anda konuyu inceliyor. Asansör yetkilileri Hamiyet hanımla görüşerek tekerlekli sandalyenin 10-15 cm daha küçülmesi gerektiğini söyledi. Ama o yanaşmadı. Biz yine de her türlü yardıma hazırız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansör yenilendi evde mahsur kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN