Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Yıldızları’na ilginç sorular

Onlar, Türk Hava Kuvvetleri'nin gökyüzündeki yıldızları... Onlar, 1200 kilometre hıza ulaşan uçakların gökyüzünde dans ettiren pilotlar...

Giriş Tarihi: 23.10.2014 10:10
Türk Yıldızları’na ilginç sorular
Türk Yıldızları'nın iki üyesi, merak edilen soruları yanıtladı. Uçaklar arasındaki mesafe kaç metre? Pilot olmasaydılar hangi mesleği seçeceklerdi? Otomobili nasıl kullanıyorlar? Önümüzdeki yıllarda neler yapacaklar? İşte Türk Yıldızları....

Türk Hava Kuvvetleri'nin süpersonik (ses üstü) akrobasi timi Türk Yıldızları'nın takım lideri Hava Pilot Yüzbaşı Osman Yığcı ile 5 numara uçan Hava Pilot Yüzbaşı Kemal Koyunluoğlu, Türkiye'nin tek havacılık eğitim fuarı olan İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı'nda (IFTE 2014) bir söyleşi gerçekleştirdi.

12 YILDA 8 MİLYONU AŞKIN KİŞİ SEYRETTİ

Çalışmaları hakkında bilgi veren Osman Yığcı, uçuş sırasında uçaklar arasındaki mesafenin 1 metreye kadar indiğini söyledi. Yığcı, yılda ortalama 20 yurtiçi, 8 yurtdışı gösteri yaptıklarını kaydederek, 2002 yılından bu yana yurtiçinde toplam 3 milyon 228 bin 700, yurtdışında ise 4 milyon 840 bin seyirci sayısına ulaştıklarını söyledi. Yığcı, gösteri sırasında 1200 kilometre hıza ulaştıklarını söyledi. İlk eğitim uçuşunda pilot olmayı kafasına koyduğunu anlatan Yığcı, gençlere, "Hayallerinizin peşinden koşun. Her zaman yüksekleri hedefleyin. Mutlu olabileceğiniz hedefleri kendinize koyun, ama mutlaka bir hedefiniz olsun. Zorluklar sizi yıldırmasın, aksine heyecan versin. Biraz inatçı olun. Zorluklarda hemen vazgeçmeyin. Riskten korkmayın, ama gereksiz risk de almayın" tavsiyelerinde bulundu.
Türk Yıldızları pilotları söyleşi sırasında katılımcıların ilginç sorularını da yanıtladı.

PİLOT OLMASAYDIK VETERİNER VE FUTBOLCU OLACAKTIK

Bir katılımcı, 'Pilot olamasaydınız hangi meslekte çalışmak isterdiniz' sorusunu yöneltti. Takım Lideri Yığcı, üniversite sınavına girdikten sonra Hava Harp Okulu'na katıldığını belirterek, "9 Eylül Bilgisayar'ı kazanmıştım. Büyük ihtimalle bilgisayar mühendisi olacaktım. Kişisel olarak da futbolla çok alakalıydım. Profesyonel futbolcu olmak üzereydim" dedi.

Pilotlardan Koyunluoğlu ise, "Ben de İstanbul Üniversitesi Veterinerlik bölümünü kazanmıştım. Muhtemelen pilot olamasaydım veteriner olacaktım" yanıtını verdi.

Bir katılımcı da uçuş görüntülerini izlerken bile çok heyecanlandığını belirterek, 'Allah annelerinize, eşlerinize sabır versin" dileğinde bulundu.
Bir katılımcı, 'Uçağı kullandıktan sonra otomobili nasıl sürüyorsunuz?" sorusuna, Koyunluoğlu, "Havacılık bir yaşam tarzıdır. Uçağa bindiğinizde 10 farklı yerden bağlanırsınız. Bunları bağlamadan uçamazsınız. Havacılıkta kurallar kanla yazılmıştır. Havacılık kuralları uygulamanın sizin hayatınızı kurtaracağını öğretir. Ben arabaya bindiğim zaman arabayı çalıştırmadan emniyet kemerini takarım. Hız limitleri neyse ona uyarım. O kurallara uymayı bana öğreten havacılık. Adrenalin, hız, yerde de öyle diye bir şey yok. Aksine kurallara uymayı öğreniyorsunuz" yanıtını verdi.

MİLLİ UÇAKLA GÖSTERİ

Bir katılımcının son 2 yıldır 8 uçakla gösteri yapılmadığını, 8 uçakla ve F-16'larla ne zaman gösteri yapmaya başlayacaklarını sorması üzerine, Yığcı, şöyle dedi:

"Şu anda 6 uçak uçuyoruz. Önümüzdeki sezon 7 uçak diye plan yapıyoruz. Ama 8 uçma ihtimali de var tabi. Ama bu çalışmalar devam ediyor. En uygun hangisiyse onu yapacağız. Tekrar sekizli uçmak biraz zaman alabilir. F-16'ya geçiş için uzun zamandır çalışmalar yapılıyor. Şu an henüz net bir karar alınmış değil. Büyük ihtimalle F-16'ya geçilecek, ama bu 2020 yılından önce olmayacak. 2020 yılına kadar yine NF-5 uçaklarıyla Türk Yıldızları olarak uçmaya devam edeceğiz. Sonrasında büyük ihtimalle F-16 uçaklarıyla ve ondan sonra da inşallah kendi yapmış olduğumuz süpersonik savaş uçaklarıyla, jet uçaklarıyla Türk Yıldızları olarak gösterimize devam etmek istiyoruz"
Türk Yıldızları, 25 Ekim'de Fethiye'de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Ankara'da gösteri yapacak.

2 BİN 100 SAAT UÇUŞU VAR

1978 yılında Trabzon'da doğan Osman Yığcı, 2001 yılında Hava Harp Okulu'ndan mezun oldu. 2007 yılında Türk Yıldızlarına katıldı, 2008-2009 sezonlarında 3 numara, 2010-2013 sezonlarında 5 numara olarak görev yaptı. 1000 saat akrotim uçuşu olmakla beraber toplam 2 bin 100 saat uçuşu var.

5 YILDIR TÜRK YILDIZLARINDA

1980 yılında İstanbul'da doğan Kemal Koyunluoğlu, 2002 yılında Hava Harp Okulundan mezun oldu. 2009 yılında Türk Yıldızlarına katıldı, 2010-2011 sezonunda 3 numara olarak, 2012 yılından itibaren ise 7 numara olarak görev yaptı. 500 saat akrotim uçuşu olmakla beraber toplam 1700 saat uçuşu var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Yıldızları’na ilginç sorular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN