Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebze'de 340 milyon yıllık dinozor bulundu

Marmara Denizi'nde yunusların atası olarak kabul edilen bulguları inceleyen ve Gebze-Diliskelesi Yarımadası'nda araştırma yapan bilim adamları Ali Murat Kılıç, Cemal Göncüoğlu ve Hans Hagdorn fosil buldu.

Giriş Tarihi: 24.10.2014 14:05 Güncelleme Tarihi: 24.10.2014 14:52
Gebze'de 340 milyon yıllık dinozor bulundu
Bilim adamları, bu fosilin dinozorlarla aynı dönemde yaşayan 340 milyon yıllık 16 metre boyundaki deniz sürüngenleri olduğunu tespit etti. İhtiyozor adı verilen canlılar dinozorlarla birlikte 90 milyon yıl önce kaybolmuştu. Bilimadamları, Yarımada'da 340 milyon yıl önceki kireçtaşı tabakaları içerisinde ihtiyozorlara ait 3 adet kalça kemiği parçası buldu. 2007 yılında bulunan kesit, Almanya'daki İngelfingen Muschelkalk Müzesi'nde temizlendi ve bir araya getirildi. Deniz sürüngenleri uzmanları tarafından incelenen fosiller, MTA Tabiat Müzesi'nde korunmaya alındı. İhtiyozorlara ait çok az korunmuş ilk iskelet parçaları 1810'lu yıllarda bulundu. Bir koleksiyoncu tarafından 23 İngiliz sterlinine satın alınarak Londra Doğa Tarihi Müzesi'ne verildi.
Yunus türünün atası olarak bilinen ihtiyozorların timsahı andıran vücudu, yıllar içerisinde balık türüne benzeyecek şekilde değişime uğradı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebze'de 340 milyon yıllık dinozor bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN