Mantar zehirlenmesi katliama dönüştü

Üç günde 5 kişi mantar zehirlenmesinden öldü, iki ayda 255 vaka yaşandı. Uzmanlar yabani mantarların toplanıp yenmemesi konusunda yeniden uyarı yaptı

Giriş Tarihi: 24.10.2014
Mantar zehirlenmesi katliama dönüştü
Sonbaharın yüzünü gösterdiği ekim ayı başından beri ülkenin dört bir yanından mantardan zehirlenme haberleri geldi. Uyarılara rağmen son haftalarda zehirli mantar nedeniyle çok sayıda vatandaş hastanelik oldu. Konya'nın Beyşehir ilçesinde Uğur Coşkun (28) ile kız kardeşi Şerife (31) ve yeğeni Süleyman Sarıcan (10), mantar yemeğinden zehirlendi. Uğur Coşkun hastanede hayatını kaybetti. Şerife ve Süleyman Sarıcan'ın yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. Beyşehir Yenidoğan'da mantar yedikten sonra rahatsızlanan İbrahim Başpınar kurtarılamadı, Emine Kaygılı, Şerife ve Mehmet Göksu'nun yoğun bakımdaki tedavisi devam ediyor. Ordu'da mantardan zehirlenen ve uçakla Ankara'ya sevk edilen Sultan Usta, tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti. Mantar yemeği yiyen Hüseyin Usta (60), eşi Sultan Usta (59) ile akrabaları Emine Usta (72) hastaneye kaldırılmış, Hüseyin ve Emine Usta da kurtarılamamıştı.

'ÇOK AZI BİLE ÖLDÜREBİLİR'
Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ne (UZEM) son 2 ayda 255 mantar zehirlenmesi vakası bildirildi. Bu başvuruların 160'ı ise son 15 gün içinde yapıldı. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, bazı mantarların çok küçük bir miktarının bile insanı öldürecek kadar zehirli olduğunu belirtti. Zehirli ve zehirsiz mantarları ayırmanın güçlüğüne işaret eden Nacar, kulaktan dolma bilgilerle yabani mantar toplanıp yenilmemesi gerektiğini söyledi. UZEM tarafından hazırlanan broşürde, pişirilse de yoğurtla da yense mantarın zehirleyebileceği, sirkeli ve tuzlu suda kaynatmanın zehrini almadığı, kurutulmuş mantarın da zehirleyebileceği, koparıldığında rengi değişmese bile zehirli olabileceği, çayırlardan ve ağaçlardan toplanan mantarların yenmemesi gerektiği, hayvanların yediği mantarın da insanlar üzerinde geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına, hatta ölüme neden olabileceği vurgulanıyor.

'RUS RULETİ GİBİ'

Türkiye 'de görülen 2 bin 500 tür mantardan 100'ünün zehirli olduğunu, bunlar arasında öldürücü derecede zehirli olan 10 türde 21 farklı zehir bulunduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mantar Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, her yıl 20'den fazla vatandaşın mantardan zehirlenerek hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Mantar üzerine 30 yıldır çalışma yapan Prof. Dr. Işıloğlu, yağmurla birlikte zehirli mantar türlerinin arttığını belirterek şunları söyledi: "Bu öldürücü mantar türlerinin başında ülkemizde de yetişen dünyanın en zehirli mantarı olan 'Amanita Phalloides' gelmektedir. Bu tür halk arasında 'ölüm meleği' olarak da bilinmektedir." Bilinçsiz olarak mantar yemenin Rus ruleti oynamaktan daha tehlikeli olduğunu ifade eden Işıloğlu, mantar zehirlenmelerin özellikle zengin bir floraya sahip olan Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşandığını söyledi.

114 DANIŞMA HATTI

Mantar zehirlenmesinin bulantı, kusma, ishal, göğüs ağrısı, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ateş, ağızda metal tadı, karın ağrısı ve terleme gibi belirtileri görülüyor. Genellikle karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olan zehirli mantarlar hakkınta bilgi almak ve acil durumlarda kullanılan antidotun temini için Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki UZEM'in "114" No'lu telefon hattı 24 saat hizmet veriy
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mantar zehirlenmesi katliama dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN