Türkiye'nin en iyi haber sitesi

I.Dünya Savaşı'ndan kalan gizli hat yeniden inşa ediliyor

Birinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'un elektriksiz kalmaması için Silahtarağa Elektrik Santrali'ne Karadeniz kıyısındaki Ağaçlı ve Çiftalan köylerinde çıkarılan kömürü taşımak amacıyla inşa edilen Haliç-Karadeniz Sahra Hattı, için ilk somut adım atılıyor.

Giriş Tarihi: 27.10.2014 14:21 Güncelleme Tarihi: 27.10.2014 14:25
I.Dünya Savaşı'ndan kalan gizli hat yeniden inşa ediliyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 62 km'lik hatta inşa için inceleme çalışmalarına başlıyor. TCDD'nin destek vereceği çalışmalar kapsamında yaklaşık 62 km uzunluğundaki Haliç – Kemerburgaz – Karadeniz Sahili Raylı Sistem Projesi'nin güzergah etütleri yapılarak, istasyon yerlerinin tespit edilecek, imar planları yapılacak. Tren yolu tamamlandığında 62 kilometrelik yol üzerinde su kemerleri, orman, surlar ve köylerden geçilerek, Karadeniz'e nostaljik bir yolculuk yapılacak.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

SAVAŞ YILLARINDA KÖMÜR TAŞIMAK İÇİN İNŞA EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'un elektriksiz kalmaması için Silahtarağa Elektrik Santrali'ne Karadeniz kıyısındaki Ağaçlı ve Çiftalan köylerinde çıkarılan kömürü taşımak amacıyla inşa edilen Haliç-Karadeniz Sahra Hattının inşası için somut adım atılıyor. 1952 yılında kullanılamaz hale gelen hat 1999 yılından itibaren yeniden inşası gündeme alınmıştı. TCDD, Büyükşehir Belediyesi ve Kağıthane Belediyesi'nin çalışmalarıyla güzergahı yeniden belirlenen tarihi tramvay yolu, tamamlandığında Haliç'ten Karadeniz Ağaçlı'ya kadar gidilebilecek. Bu hattın yaklaşık 7 kilometresi ormanın içerisinde, bir bölümü de şu an kara yolunu takip ettiğimiz orijinal güzergahında olacak. İstanbul'un turizmine bu hat yeni bir yelpaze ve alan kazandıracak. Hem tarihi hem de turistik önemli bir hat olacak. Tren yolu tamamlandığında 43 kilometrelik yol üzerinde su kemerleri, orman, surlar ve köylerden geçilerek, Karadeniz'e nostaljik bir yolculuk yapılacak.

TARİHİ KEMER VE GÜZELLİKLER SEYREDİLECEK

Kağıthane Belediyesi'nin açıkhava müzesinde, Ağaçlı güzergahındaki Odayeri mevkiisinden getirilen ray parçaları ile Çiftalan güzergahında bulunan kilometre taşları sergileniyor. 3. havalimanına yakın mesafede inşa edilen yeni tramvay hattı Karadeniz ve Haliç güzelliklerini görmek isteyenleri İstanbul'un merkezine ulaştıracak. Kağıthane sınırları dışında da hattın önemli bölümleri var. 10-15 civarında durak olacak. Kağıthane merkezde tarihi durak olacak. Orman içerisinde belirli yerlerde durduğunda vişne bahçeleri, hayvanat bahçeleri gibi cazip ve enteresan alanlar oluşturmak istiyoruz. Yolcu Haliç'ten bindiği zaman Ağaçlı'ya kadar gidecek. Turistik ve tarihi bir tren olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
I.Dünya Savaşı'ndan kalan gizli hat yeniden inşa ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN