Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Deli’ raporu olan dolandırıcıyı ‘akıllı’ raporu yaktı

Adana'da yaşlı bir kadını dolandıran bir kişinin ‘deli’ raporu olduğu için önce polis işlem yapamadı ancak savcılıktan alınan izin ile ruh sağlığı hastanesinden alınan "Psikolojisi bozuk ama dolandırıcılık yapabilir" raporu, zanlıyı adliyelik etti.

Giriş Tarihi: 29.10.2014 11:00 Güncelleme Tarihi: 29.10.2014 11:06
‘Deli’ raporu olan dolandırıcıyı ‘akıllı’ raporu yaktı
Adana'da yaşlı bir kadını telefonla arayıp kendisini komiser olarak tanıtarak 31 bin 555 lira dolandıran bir kişinin 'deli' raporu olduğu için önce polis işlem yapamadı ancak savcılıktan alınan izin ile ruh sağlığı hastanesinden alınan "Psikolojisi bozuk ama dolandırıcılık yapabilir" raporu, zanlıyı adliyelik etti.

Edinilen bilgiye göre, olay merkez Seyhan ilçesine bağlı Tepebağ Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre Muhammet A. (24) Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan ev hanımı Ayşe Çetinkaya'yı (68) telefonla aradı. Muhammet A., kendisinin komiser olduğunu söyleyerek, "Kimlik bilgileriniz kullanılarak hesabınızdan PKK'ya para aktarılıyor. Biz bunu engellemek için özel ekip kurduk, bundan kimseye bahsetmeyin. Ancak operasyon yapana kadar hesabınızdaki paranın PKK'ya aktarılmaması için devlet güvencesine almamız gerekiyor. Bunun için hesabınızdaki bütün parayı vereceğim hesaba yatırın. Paranız devlet güvencesinde olacak operasyon bittikten sonra size geri iade edilecek" dedi.

20 BİN TL'Yİ PTT'DEN ÇEKTİ

Bunun üzerine korkan yaşlı kadın kimseye bir şey söylemeden Muhammet A.'nın verdiği iki ayrı hesaba parayı yatırdı. Dolandırıcının İzzettin K. adını verdiği Adana'daki PTT şubesine 20 bin lira geri kalan parayı da diğer hesaba yatırdı. Bunun üzerine hesap sahibi İzzettin K. PTT şubesine gitti. Arkasından da Muhammet A. geldi. İzzettin K. parayı çekti. Muhammet A. hemen İzzettin K.'nin elinden parayı alarak PTT şubesinden birlikte çıktılar. Bir süre sonra kendisini arayan telefonu arayan ama bir türlü ulaşamayan yaşlı kadın, dolandırıldığını anlayıp polise gitti. Polis yaptığı araştırmada paraların 20 bin lirasının Adana'daki hesaba yattığını belirleyince Adana polisi ile irtibata geçti. Bunun üzerine polis yaptığı araştırmada zanlıları belirleyerek operasyon başlattı.

YAKALANDI "DELİYİM" DEDİ

Polis, Muhammet A.'yı yakaladı ancak zanlı, Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi'nden aldığı "ruh sağlı yerinde değildir" raporunu gösterdi. Bunun üzerine polis savcıya başvurarak şahsın cezai ehliyetinin olmadığı raporunun bulunduğunu söyledi. Savcılık ise zanlının ruh sağlığına götürülerek yeniden rapor alınması talebinde bulundu. Bunun üzerine polis Muhammet A.'yı ruh sağlığı hastanesine götürdü. Toplanan heyet ise şahıs için, "Psikolojisi bozuk ancak dolandırıcılık yapabilir" dedi. Bunun üzerine savcılık Muhammet A.'nın gözaltına alınmasını ve sorgulanmasını istedi. Sorgulanan zanlı gözaltı süresi bittikten sonra adliyeye sevk edildi.

AYNI SUÇTAN 50 KAYDI VAR

Akıl sağlığı yerinde değil raporu olan zanlının dolandırıcılık suçundan 50 kaydı bulunduğu öğrenildi.

Muhammet A.'nın daha önce de telefonla vatandaşları arayıp kendisini polis olarak tanıtarak PKK tehdidiyle dolandırıcılık yaptıktan sonra yakalandığı ancak akıl sağlığı yerinde olmadığı raporu olduğu için ifadesinin bile alınamadan serbest kaldığı ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Deli’ raporu olan dolandırıcıyı ‘akıllı’ raporu yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN