Terzilik mirasını sergiye taşıdı

Giriş Tarihi: 29.10.2014
Terzilik mirasını sergiye taşıdı

Atatürk'ün terzisi Kordonciyan'ın torunu, dedelerinin anılarını sergiliyor. Ataşehir Palladium'daki sergi 10 Kasım'a kadar açık

Mustafa Kemal Atatürk'ün smokin ve fraklarını diken Levon Kordonciyan'ın kendisi ile aynı ismi taşıyan dördüncü kuşak torunu Levon Kordonciyan (41), ailesinin terzilik mirasını "Cumhuriyet Terzihanesi Müzesi" adını verdiği bir sergiye dönüştürdü. İngiltere Kraliyet Ailesi ve Hollywood yıldızlarına diktiği smokinlerle adından söz ettiren Kordonciyan, o günlerin el işçiliğini genç kuşaklara tanıtmayı amaçlıyor. Sergi, İstanbul Ataşehir Palladium Alışveriş Merkezi'nde 29 Ekim'de açılacak ve 10 Kasım'a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek. Sergi fikrine dedelerinin müşterilerinin saklaması için getirdiği smokinlerin 200'ü bulmasıyla karar verdiğini anlatan Kordonciyan şunları söyledi: "Dedelerimin aletleri zaten atölyemde duruyordu. Kömürlü ütüler, cep açma tırtılları, lüks lambaları, dedemin raydan yaptığı ilk makası ve hatta kumaşlarını bile sakladım."

YÜKSÜĞÜ 70 YIL TAŞIDI

Kordonciyan, koleksiyonunun en önemli parçasının, 85 yaşındayken ABD'de tanıştığı, ilk Kordonciyan'ın kalfasından geldiğini söyledi: "Kordonciyan'ın dedem olduğunu öğrenince cebinden bir yüksük çıkarıp "Bunu bana deden hediye etti" dedi. Duygusal anlar yaşadık. Ardından kızı ziyaretime geldi. Bir mektup ve bu yüksüğü yollamış. 70 yıldır cebinde taşıyormuş. Yanına 'Terzilik iğneyle kuyu kazmaktır. İspatı yüksüğün aşınıp delinmesi' diye yazmış."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terzilik mirasını sergiye taşıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN