Mert Aydın'ın katili Erzurum'da yargılanacak

Kars'ta kaybolduktan sonra cesedi eski bir tabyanın içinde bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın davası, Erzurum'a alındı

Giriş Tarihi: 31.10.2014 13:15 Güncelleme Tarihi: 31.10.2014 15:35
Kars-Ardahan Bölge Baro Başkanı avukat İbrahim Baştimar, kaybolduktan sonra cesedi eski bir tabyanın içinde bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın davasının Erzurum'a alındığını bildirdi.

Baştimar, gazetecilere yaptığı açıklamada, kamuoyuna, "Mert Aydın cinayeti" olarak yansıyan olayın daha önceki duruşmasının bugün Kars Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesinin belirlendiğini anımsattı.

Haricen öğrendikleri bilgilere göre, mahkemenin 14 Ekim'de verdiği ara kararla Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin bu davanın Kars'ta görülmesinin "kamu güvenliği ve olayın toplumda infial uyandırdığından dolayı" Erzurum'a verdiğine vurgu yapan Baştimar, "Kars Ağır Ceza Mahkemesi de Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin bu kararına uyarak dosyayı Erzurum'a nakletmiştir" dedi.

Davanın bundan sonraki duruşmalarının Erzurum'da görüleceğini ifade eden Baştimar, "Mahkememizin verdiği kararda sadece Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi diyor. Oradaki ağır ceza kendi arasındaki iş bölümüne göre davayı görecektir. Dosya oraya nakledilip esas numarası alındıktan sonra duruşma günü belli olacaktır" diye konuştu.

OLAY

Kars İstasyon Mahallesi'ndeki Barış Apartmanı'nda oturan 9 yaşındaki Mert Aydın, Faik Bey Caddesi'ndeki amcasının iş yerine 6 Nisan 2014 Pazar günü öğleden sonra yemek götürmüş, yemeği bıraktıktan sonra bir daha görülmeyen çocuğun ailesi polis merkezine giderek kayıp ihbarında bulunmuştu. Mert Aydın'ın cesedi 7 Nisan Pazartesi günü Karadağ Mahallesi'ndeki eski bir tabyanın yakınlarında bulunmuştu. Cinayet zanlısı olarak yakalanan Aykut Balk, tutuklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mert Aydın'ın katili Erzurum'da yargılanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN