Katliam gibi kaza

Giriş Tarihi: 1.11.2014
Katliam gibi kaza

Isparta'da, 22 kişilik bakımsız ve eski midibüse 46 işçiyi balık istifi doldurup yola çıkan sürücü hatalı sollama sonucu kontrolü kaybetti. Takla atan midibüste 18 kişi öldü, 28 kişi de yaralandı

Karaman'da meydana gelen maden faciasının acısı henüz dinmeden bu kez Isparta'da meydana gelen kazayla içimiz yandı. Hatalı sollama sonucu yoldan çıkıp takla atan midibüste 18 kişi hayatını kaybederken, 28 kişi de yaralandı. Sürücü Metin Aslanalp'in, kapısı bile kapanmayan midibüsle balık istifi işçi taşırken denetime yakalanmamak için hep sabah erken saatlerde yola koyulduğu, aynı zamanda "Dayıbaşı" olarak çalıştığı ve işverenden 55 lira alıp işçilere 35 lira verdiği ortaya çıktı.

İKİNCİ KAZADA ÖLDÜLER
Konya Akşehir'de yaşayan Metin Aslanalp midibüsüyle sabah yola çıkıp, Isparta'nın ilçelerinde oturan elma işçisi kadınları midibüsüne aldı. Ancak 15 yaşında ve bakımsız olan 22 kişilik midibüse 46 kişi dolduran sürücü, Gelendost'a gitmek üzere yola çıktı. Sabah 07.15 sıralarında Isparta Yalvaç'a bağlı Balkonak köyü yakınlarına geldiklerinde, virajda hatalı solama yapınca midibüsün kontrolünü kaybetti. Bu sırada frenleri de patlayan midibüs önce yolun sağındaki toprak ve kayalık bölüme çarparak takla attı. Ardından da beton şarampolün içinde 50 metre sürüklendi. Hurdaya dönen midibüste bulunanlardan 11 kadın, bir çocuk ve sürücü Metin Aslanalp olay yerinde, 5 kadın da kaldırıldığı hastanede öldü.

İHMALLER ZİNCİRİ
Katliam gibi kazanın adeta göz göre göre geldiği ortaya çıktı. Aynı yolda, son 3 ayda benzer 3 kazanın olduğu, 20 gün önceki 3'üncü kazada da 3 kişinin öldüğü belirlendi. O kazadan hafif yaralı kurtulan Reyhan Ceren ve kızı Havva Ceren de dünkü kazada öldü. Yaralıların ifadeleri ise ihmaller zincirini ortaya koydu. İddiaya göre kaza yapan midibüsün kapıları dahi kapanmıyordu. İşçilerin uyardığı sürücü, "Sizi indirince tamir ettireceğim" diyerek kapıları yarı açık bir şekilde yola devam etti. Kaza yapan aracı inceleyen jandarma ve polis, ön tekerlerinin tamamen kabak olduğunu ve frenin boşaldığını tespit etti. Yolcular midibüsün kontrolden çıkıp freni boşalınca sürücünün aracı, yan taraftaki yamaca sürterek durdurmaya çalıştığını da öne sürdüler. Midibüsün eski ve bakımsız olduğu, ayrıca iki katı yolcu taşıdığı için, sürücü Aslanalp'in, jandarma ve trafik kontrolünden kaçmak için çoğu zaman işçileri sabah saat 05.00'te aldığı ileri sürüldü. Kontrollere yakalanmamak için, önden giden diğer servisleri gözcü olarak kullandığı ve gerektiğinde güzergâhı değiştirdiği öğrenilen sürücü Aslanalp'in, kontrollerde iki kez yakalandığı ve para cezası kesildiği belirlendi. Aynı zamanda, bölgede 'Dayıbaşı' olarak tanınan sürücü Aslanalp'in işçiler için üreticilerle 55 liraya anlaştığı ve bunun 35 lirasını işçilere verdiği tespit edildi.

BURNU BİLE KANAMADI

Kaza sırasında annesi Sevgi Ürkmez ve dedesi Mevlüt Çeliker ile midibüsün içinde bulunan 5 yaşındaki Nebi Ürkmez ise mucize eseri burnu bile kanamadan kurtuldu. Minik Nebi'nin dedesinin kucağında oturduğu ve dedesinin torununu kaza sırasında koruduğu öğrenildi. Olayla ilgili başlatılan geniş çaplı soruşturma sürerken, Yalvaç Cumhuriyet Savcısı gazetecileri hastane bahçesinden çıkarttırdı. Kazanın ardından ise yol yaklaşık 1.5 saat trafiğe kapalı kaldı. Kazada ölenlerin isimleri şöyle; Sürücü Metin Arslanalp, eşi Emel Arslanalp, Havva Ceran, annesi Reyhan Ceran, Arife Aktaş, Ceylan Aksoy, Gülseren Yayla, Maksude Ünsal, Havva Yiğit, Ayşegül Karataş, Mihriban Kale, Ayşe Kale, Şerife Aksoy, Muazzez Balık, Elmas Çelik, Esme Altunbay, Buket Keskin ve 15 yaşındaki Veli Can Çelik.

SİNİR KRİZİ GEÇİRDİLER
Kazayı haber alan ölenlerin yakınları sinir krizleri geçirdi. Kazada 4 yakınını kaybeden bir kadının "Olmaz olsun şu fakirlik" ağıtları yürekleri dağladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katliam gibi kaza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN