'Gözüm gibi baktım zehrin içine gönderdim'

Gözbaşı çifti evlatlık aldığı oğulları İsa'nın mahsur kaldığı Karaman'daki maden ocağının başında hüzünlü bekleyişini sürdürüyor. Çift: İsa bizi bugüne kadar hiç bırakmamıştı...

Giriş Tarihi: 2.11.2014
'Gözüm gibi baktım zehrin içine gönderdim'
Henüz bir yaşındayken evlatlık aldıkları İsa Gözbaşı'nın Karaman Ermenek'teki kömür ocağında mahsur kalmasından bu yana Nazmiye ile Ali Gözbaşı çifti hüzünlü bir bekleyişe geçti. Her ikisi de 64 yaşında olan çift 43 yıl önce evlendi. Ancak çok istemelerine rağmen bir türlü çocukları olmayınca Nazmiye Gözbaşı'nın yeğeni İsa'yı henüz bir yaşındayken evlatlık olarak aldı. Evlat hasretini dindirdikleri İsa'nın üzerine titreyen çift, oğulları 23 yaşındaki İsa'nın madende mahsur kalmasıyla adeta yıkıldı.

'ÖPMEYE, KOKLAMAYA KIYAMAZDIK'
Güçlükle ayakta durabilen Ali Gözbaşı, bir yıldır oğlunun madende çalıştığını söyleyerek "Kazayı duyunca şoke olduk. Oğlum kendi annesi ve babasını da biliyordu ama bizi hiç bırakmadı. Hep bizi anne ve babası bildi. Buradan bir an önce çıkmasını bekliyoruz. Günlerce ağlayıp, sızladık ama elimizden bir şey gelmiyor. Dünyam yıkıldı. Her şeyimiz oydu. Hep onun için yaşadık. Öpmeye koklamaya kıyamazdık. Henüz evli değildi. Her şeyi hazırdı ama kendisi evlenmek istemedi. O beni ben de onu hiç kırmadım. Tek tokat bile vurmadım. Hiç sorunumuz olmadı. Ayakta durmakta güçlük çeken ve sürekli ağıtlar yakan anne Nazmiye Gözbaşı ise "Oğlum uyuduğunda sobayı yaktıktan sonra kömür zehirler mi, üstü açılır mı diye sürekli yanına gider kontrol ederdim. Orada gözüm gibi baktım burada zehrin içine gönderdim" diye konuştu.

'5 DAKİKANIN BİLE HESABI YAPILIYOR'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, maden ocağında mahsur kalan işçilerin yakınlarıyla çadırda öğle yemeği yedi, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Yıldız burada yaptığı açıklamada, "Gece boyunca 3 saatlik bir arızanın haricinde saatte yaklaşık 400 tona yakın su atıldı. Aşağıda 300-400 metrelik düz bir yol var. O düz yolun içi su dolu. 2 bin 500 ton civarında daha su var. Bunu da atmamız lazım" dedi. Bakan Elvan da, "5 dakikanın bile hesabını yaparak, teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak kardeşlerimize ulaşmak istiyoruz. Önemli bir aşamaya geldik ama yer altında neyle karşılaşacağımızı bilemiyoruz" dedi. Taner Yıldız öğleden sonra yaptığı açıklamada da "1 saat sonra bile nasıl bir tabloya ulaşacağımızı bilmiyoruz. 'Şurada işçilere rastlandı' şeklinde haberlere ise itibar etmemek lazım" diye konuştu.

627 KİŞİ VE 138 ARAÇLA ARAMA
Karaman'ın Ermenek ilçesinde madende su baskını sonucu mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. Maden ocağında bozulan tahkimatların dışarı çıkarılarak yenilenmesi ve su tahliye çalışmaları gün boyu devam etti. Madenin dışında yapılan sondaj çalışması sırasında ise makinenin parçası kırılınca, Skorsky helikopter ile Ankara'dan yeni bir parça getirildi. Başbakanlık AFAD, çalışmalara 627 kişilik bir ekip ve 138 araçla ara verilmeden devam edildiğini ayrıca 15 adet dalgıcın da hazır bekletildiğini bildirdi. Bu arada çalışmalar sırasında öğle saatlerinde işçilerin mahsur kaldığı bölüme ve hatta 3 işçiye ulaşıldığı iddia edildi. İddia üzerine aileler madenin girişine akın etti. Ancak iddianın asılsız olduğu çok geçmeden anlaşıldı.

BABASI İÇİN BİSKÜVİ DAĞITIYOR
Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin mahsur kaldığı madende umutlar azalırken, mahsur işçilerden Tezcan Gökçe'nin, "Babam kurtulsun diye hayrına dağıtıyorum, lütfen alın" diyen 10 yaşındaki oğlu yürekleri burktu. 15 yıldır ocakta çalışan Tezcan Gökçe, olay günü evinden aldığı bir parça ekmek ve kahvaltılık ile ocağa girdi. Arkasında bıraktığı eşi ve 2 çocuğu ise günlerdir ondan gelecek haberi bekliyor. Oğlu Recep de önceki akşam annesi ile birlikte kurtarma bölgesine gitti. Annesine aldırdığı bisküvileri tek tek dağıttı. "Babam kurtulsun diye hayrına dağıtıyorum" diyen küçük Recep'in dayısı Aladdin Gökçe ise "Bize bu acıyı yaşatanları devletimiz affetmeyecek" dedi.

SON TEFTİŞTE 12 EKSİK ÇIKTI
Ermenek'teki maden ocağının son 2 yılda 4 kez denetlendiği öğrenildi. İşletmenin 19-20 Haziran'da yapılan son teftişinde 12 eksik belirlendi. Teftiş esnasında 4 maddedeki eksik giderildi, 8 mevzuata aykırılık için de 8 bin 960 lira ceza uygulanması istendi. İşletmedeki eksikler arasında, "kontrol sondajı yapılmaması", "acil durum hususunda güvenlik tatbikatı yapılmaması" gibi önemli eksiklikler de yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gözüm gibi baktım zehrin içine gönderdim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN