Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O rüzgâr dindi ama Fırtına unutulmuyor

Musul Konsolosluğu'nda Türk personelin yaşadığı 101 günlük esaretten sonra gelen özgürlük Türkiye'yi sevince boğdu ama tek kaybımız Fırtına'nın acısı hâlâ içimizde saklı

Giriş Tarihi: 3.11.2014
O rüzgâr dindi ama Fırtına unutulmuyor
IŞİD tarafından basılan Musul Konsolosluğu'nda rehin alınan ve 101 gün sonra kurtarılan 49 personel, konsoloslukta bomba arama köpeği olarak kullanılan ve kendileriyle birlikte rehin alınan, ancak daha sonraki bir bombardıman sırasında ağır yaralanıp ölen "Fırtına" adlı bomba arama köpeğini unutamıyor.

5 YIL GÖREV YAPTI
Serbest kalan Türk rehinelerden konsoloslukta idari personel olarak çalışan Emin Ercan, "Fırtına, konsoloslukta 5 yıldır bomba ve mühimmat aramasında kullanılıyordu. Koku alma yeteneği çok gelişmişti. Yani adı gibi fırtınaydı" dedi.

'İÇİMİZDE FIRTINA KOPTU'
Ercan, Fırtına'nın ölümüne giden süreci de şöyle anlattı: Baskının ardından rehin alınınca, Fırtına'yı da yanımıza almıştık. Rehin olduğumuz dönemde 8 defa yer değiştirdik. Fırtına'da hep yanımızdaydı. Ancak 68'inci gün bir bombardıman sırasında 2 IŞİD militanı öldü, Fırtına da ağır yaralandı. Daha sonra da öldü. Konsolosluk personeli ona hiçbir zaman köpek gözüyle bakıp, köpek muamelesi yapmadı. Çok akıllı ve yetenekliydi. Fırtına ölünce bizim de içimizde fırtınalar koptu" dedi.

'BÖYLE ÖLÜMÜ HAK ETMEDİ'
Emin Ercan (sağda) "Kurtulduktan sonra Türkiye'ye ayak bastığımızda bile, herkesin gözleri Fırtına'yı aradı. Hepimiz çok üzüldük. O böyle bir ölümü hak etmemişti" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O rüzgâr dindi ama Fırtına unutulmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN