Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 kişilik tekne 37 göçmene mezar oldu

Yeni bir hayat umuduyla Romanya'ya gitmek isteyen Afgan kaçakları taşıyan tekne Boğaz çıkışında battı. 43 kişiden sadece 6'sı kurtarılırken, 24'ünün cesedine ulaşıldı

Giriş Tarihi: 4.11.2014
8 kişilik tekne 37 göçmene mezar oldu
İstanbul Boğazı'nda Rumeli Feneri'nin 3 mil açığında dün sabaha karşı 05.00 sıralarında bir teknenin parçalandığını ve deniz üstünde cesetler bulunduğunu fark eden balıkçılar, olayı Kıyı Emniyet Müdürlüğü'ne haber verdi. 30 balıkçı teknesi denize açılarak önce deniz yüzeyindeki cesetleri toplayıp Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Rumeli Feneri Tahliyesi Bot İstasyonu iskelesine getirdi. Geri kalan balıkçı tekneleri denizde araştırmayı sürdürürken, 6 kaçak göçmen donmak üzereyken kurtarıldı. Balıkçılardan Emrecan Kolcu saat 08.20 sıralarında telsizden anons duyduklarını ve ağ atmaktan vazgeçip yardım için direkt denize açıldıklarını belirterek tanık oldukları dehşeti şöyle anlattı: "Cesetlerin hepsinde can yeleği vardı. Boğularak ölmemişlerdi. Soğuktan donarak öldüklerini tahmin ediyoruz kaskatı olmuşlardı. Bazı yetişkin can yeleklerinin boş olduğunu gördük. Bunların çocuklara giydirildiğini ve üstlerinden düştüğünü tahmin ediyoruz. Pasaportlarına baktığımda Afganistan asıllı olduklarını gördüm. Birçoğu 92-94 doğumlulardı." 12'si çocuk, 7'si kadın 40 kaçak ile 2 mürettebat ve kaptanıyla birlikte toplam 43 kişiyle batan 12 metrelik 'Torun' adlı teknenin en fazla 8-10 kişiyi taşıyabileceği belirtildi. Şu ana dek 24'ünün cesedine ulaşıldı. Arama çalışmalarının sürdürüldüğü, ancak denizde kaybolan 13 kişinin sağ kurtulmasının imkansız olduğu ifade edildi. Tekneye Bakırköy sahilinden binen Afganistan uyruklu göçmenlerin Romanya ve Bulgaristan'a kaçmak için 7 bin euroya anlaştığı iddia edildi.

'DALGA BİLE PARÇALAR'
Balıkçılar tekne kaptanının kaçak göçmen taşıdığı için ışıklarını yakmadığı ve büyük gemiler tarafından fark edilemediği için bir kazaya yol açtığı ihtimali üzerinde duruyor. Arama kurtarma çalışmasına katılan kaptan Tayfun Bayram şunları söyledi: "Tekne çok yüklü olduğu için ufak bir dalga dahi gelse parçalanır. Kaçak gittikleri için teknenin ışıklarını yakmamaları nedeniyle büyük bir geminin çarpmış olma ihtimali de yüksek. Türkiye'deki mülteci sayısı çok fazla bunu fırsat bilen simsarlar bu kişileri toplayıp can güvenliği olmayan ufak teknelerle açık denize açılıyorlar. Bu tekne ancak 10 kişi alır fakat balık istifi şeklinde insanları tekneye doldurup denize açılmışlar. Çoğu soğuktan ölmüş. Sağ kurtarılanların şuuru yerinde değildi. 40 yaşın altındaydılar."

'KARDEŞİM DİYE AĞLIYORDU'
Bir mülteciyi denizden sağ kurtarmayı başaran Kaptan Salih Bayraktar da o anları şöyle aktardı: "Haberi alınca biz de kurtarmaya katıldık. Denizin üzerinde birinin çırpındığını gördük. Yaşıyordu. Tekne yüksek olduğu için zor aldık. Yanında kız kardeşi vardı ama o yaşamıyordu. Bir de 3-4 yaşlarında bir kız çocuğu aldık. Maalesef o da yaşamıyordu. Zor anlardı. Kurtardığımız 25 yaşlarındaki erkek Türkçe 'Kardeşim, kardeşim' diye dövünüyordu. Ancak Türk değillerdi. Sorduk ama nereli olduklarını söylemedi. Şoktaydı. Üstlerinde can yelekleri vardı ama yüzme bilmeyen biri o yeleklerle 10 dakika zor dayanır." İzmir'de görev yapan sahil güvenlik ekiplerinin de 1-3 Kasım arasında çıktıkları devriye görevlerinde toplam 51 kaçak göçmeni kurtardığı öğrenildi.

DAVUTOĞLU: ARAŞTIRACAĞIZ
Başbakan Ahmet Davutoğlu "Aldığımız tekne kazası haberi hepimizin yüreğini dağladı. Bununla ilgili çalışmalar sürüyor. Kaçak göçmen sorunu sadece Türkiye'nin değil bütün Avrupa ülkelerinin sorunu. Biliyorsunuz İtalya'da benzer olaylar yakın zamanda yaşanmıştı. Bütün araştırmaları yapacağız. Kurtarma faaliyetleri sürüyor. İnşallah daha fazla kayba şahit olmayız" dedi. Olay yerine gelen CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı yetkililerden bilgi aldı. Salıcı "Bu ilk değil. AB ülkelerine gidenler var. Ege'de de benzer facialar yaşandı. Sınırımız kevgire döndü. İnsan tacirlerini kontrol edemiyoruz" dedi.

İKİ SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ
Arama-kurtarma çalışmalarına Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'na ait 7 sahil güvenlik botu, 1 helikopter ve 1 dalış timi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı 2 bot, Jandarma Sualtı Arama ve Kurtarma ekipleri dalgıçları katıldı. Kazayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında görevlendirilen savcılar Metin Kantar ve İsmail Göktürk de Rumeli Feneri Tahliye Bot İstasyonu'na gelerek incelemeleri başlattı. Batan tekne incelenmek üzere Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Büyükdere'deki Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'na götürüldü.

'BİLGİLER ŞU AN KESİN DEĞİL'
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan kazanın nasıl olduğuna dair kendisine ulaşan bir bilginin olmadığını belirterek, şunları kaydetti: "Tekne içerisinde kesin rakamı bilmemekle birlikte, 43 kişi olduğu ifade ediliyor, bunların 3 tanesi mürettebat. Şu ana kadar 9 Afgan pasaportlu tespit edilmiş durumda. Kalan kişilerin de Afgan uyruklu olduğu tahmin ediliyor. 21 kişi şu an için hayatını kaybetmiş durumda. 7 kişi sağ olarak kurtulmuştur, geri kalan kişilerin ise arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gece saatlerinde bir ihbar geldiği ifade ediliyor. Bilgilerin tamamı sağ kurtulan 7 kişiden alınan bilgiler. Tekne şu anda yan yatmış durumda. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün Büyükdere'deki istasyonuna çekiliyor." Elvan, kazanın oluşu konusunda net bir sonuç elde etmeden bir şey söylemenin yanlış olacağını ifade etti.

YARALILARIN DURUMU CİDDİ
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Afganistan uyruklu 20 yaşındaki Sahim Alcihzada ile 17 yaşındaki Sah Ahmedzai'nin tetkiklerinin devam ettiği, Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi'nde tedavi altındaki iki kişinin ise sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Boğulmaktan son anda kurtarılan mültecilere oksijen desteği sağlanıyor, kalp ritimlerindeki bozukluk tedavi edilmeye çalışılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 kişilik tekne 37 göçmene mezar oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN