Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cesetler birbirine sarılmış halde bulundu

Rumeli Feneri açıklarında batan "Torun" adlı teknede kaybolan 13 Afgan göçmene halen ulaşılamadı.

Giriş Tarihi: 4.11.2014 15:58
Cesetler birbirine sarılmış halde bulundu
Romanya'ya gitmeye çalışan teknedeki 43 kişiden 24'ünün cesedi denizden çıkarılmış, 6'sı ise sağ kurtulmuştu. Çoğunluğu kadın ve çocuk Afgan kaçak göçmenlere mezar olan tekne denizden çıkarılırken büyük bir dram daha yaşandığı ortaya çıktı. Kıyı Emniyeti ekiplerince akşam saatlerinde Rumeli Kavağı'ndaki askeri bölgeye çekilen ölüm teknesinde, birbirine sarılmış halde 1 çocuk ve 2 yetişkinin cesetlerinin çıktığı öğrenildi.

Arama kurtarma ekipleri, kayıp 13 kişiyi bulmak için sabahın ilk ışıklarıyla çalışmalara başladı. Sivil Savunma, AFAD ve jandarma ekiplerinin yanı sıra çok sayıda özel arama kurtarma ekibi de çalışmalarda yer aldı. 1 uçak ve 2 helikopter de aramalara havadan destek verdi. Jandarma ekipleri yaklaşık 40 metreden batan tekneye ait, üzerinde seri numaralar bulunan, sonar cihazı olarak kullanıldığı tahmin edilen monitör ile 2 can yeleğine ulaştı. Bir uzman, can yeleklerinin bağlama ipleri bulunmadığı için kullanılamaz durumda olduğunu belirterek, "Bu ipler olmazsa kayar suya düşersiniz. Muhtemelen ölenler de böyle bir olay yaşadı" dedi.

DİPLER ARANMALI

13 kayıp Afgan göçmene ilişkin aramaların halen sürdüğü bildirildi. Çalışmalara katılan İstanbul 911 Arama Kurtarma Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oksal Erev, 50 metreden daha derin yerlerin olduğunu belirterek, aramaların diplerde yapılması gerektiğini söyledi.

ÖLÜM ORGANİZATÖRÜ KAYIP

Bu arada, göçmenleri ölüme götüren insan tacirinin ise Afganistan uyruklu A.Ş. olduğu ortaya çıktı. A.Ş.'nin eylül ayında "insan kaçakçılığı" operasyonunda gözaltına alındığı ve yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldığı öğrenildi. Sahte kimlik kullanan A.Ş.'nin yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Kaçak göçmenlerin umut yolculuğu için 7'şer bin Euro ödediği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cesetler birbirine sarılmış halde bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN