Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugünleri kaçırmayın

Meteoroloji mühendisi Köse, pastırma yazının önceki gün başladığını ve 12 gün süreceğini açıkladı. Yani yazdan kalma son 10 güneşli gün

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Bugünleri kaçırmayın
Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, halk arasında "pastırma yazı" denilen sıcaklıkların önceki gün başladığını ve 12 gün süreceğini söyledi. Köse, pastırma yazının, ekimin son haftasıyla kasımın ortalarında yaşandığını, esas isminin ise "pastırma ayazı" olduğunu belirtti. Bu dönemde gündüzlerin sıcak, gecelerin ayaz olduğunu anlatan Köse şunları söyledi: "Atalarımız yaklaşık 400 yıl önce seyahatlere, heybelerinde bozulmasın diye kurutulmuş etlerle çıkmışlar. Ayazlı havadan dolayı bu mevsimde kuruttukları et çok lezzetli olduğu için ismi 'pastırma ayazı' demişler. Ama biz yazı anımsattığından 'pastırma yazı' diyoruz. Bazen yılda bir defa da oluşabilir. Üç gün yaşanıyor, arada bir iki gün hava tekrardan bozuyor, sonrasında bir 10 gün daha yaşanabiliyor." Türkiye'nin adım adım kışa yaklaştığını, bu yıl El Nino'nun etkisiyle bol yağış görüldüğünü anımsatan Köse, "Birçok yerde hortumlar gördük. Hala görmeye devam ediyoruz. Akdeniz'de, özellikle Antalya ile Anamur arasında hortum oluşma riski devam ediyor. Deniz suyu hala sıcak. Yurdumuzun bir tarafında 50-60 santimetre kar yağışları var. Ege ve Akdeniz'de ise hala deniz sezonu devam ediyor. Akdeniz sahillerinde deniz suyu sıcaklıkları 25-26 derecede.

İSTANBUL'DA KIŞ OCAK SONU
İstanbul'da ilk kar yağışı aralık ayının 15'inde görülür. Ancak deniz suyunun sıcak oluşu sebebiyle 5-6 gün sarkabilir ya da hiç yağmayabilir. İstanbul'un kışı 20 Ocak 2015 ve sonrasında bekliyoruz. Kar yağışlarını bu mevsimde göreceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugünleri kaçırmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN