Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onur Özbizerdik tahliye edildi

Şişli'deki bir rezidansın 22. katında işadamı Fatih Edremit'in öldürülmesine ilişkin davada tutuklu olarak yargılanan, Dündar Kılıç'ın torunu Onur Özbizerdik tutuksuz yargılanma üzere tahliye edildi.

Giriş Tarihi: 5.11.2014 12:56
Onur Özbizerdik tahliye edildi
Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin Onur Özbizerdik hakkında verilen beraat kararını bozmuş, kasten adam öldürmeye iştirak suçundan ceza verilmesini istemişti. İstanbul 2 Ağır Ceza Mahkemesi ise verilen beraat kararının doğru olduğu gerekçesiyle Yargıtay'ın kararına uymama, direnme kararı verdi.
Mahkeme heyeti, bu nedenle kaçma şüphesi bulunmadığı ve delillerin toplanmış olduğu gerekçesiyle Özbizerdik'in tahliyesine karar verildi.
Duruşma savcısı Hüseyin Arslan ise Onur Özbizerdik'in Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin kararı doğrultusunda, kasten adam öldürme suçuna iştirak suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Tutuklu olarak yargılanan Onur Özbizerdik'in avukatları, Yargıtay'ın bozma kararının gerçeklere ve delile dayanmadığını belirterek, beraat kararında direnme kararı verilerek, dava dosyasının Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gönderilmesini talep etti.

Avukat Ali Rıza Dizdar, Cengiz Kayıtmezar ile Deniz Ketenci, müvekkilinin kasten adam öldürmek ve ruhsatsız silah bulundurmak suçundan 25 yıl hapis cezasına mahkum olan Hasan Heybetli ile bir işbirliği yapmadığını, olay yerine Onur Özbizerdik'i öldürülen işadamının bizzat çağırdığını söyledi.
Mahkeme heyeti, Onur Özbizerdik'in avukatlarının savunmalarını yerinde bularak, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nce verilen bozma kararına uyulmayarak, verilen beraat kararında direnilmesine karar verdi.

Duruşma Savcısı Hüseyin Aslan'ın Yargıtay'ın kararı doğrultusunda karar verilmesini talep etmesi üzerine avukatlara savunmalarını hazırlamaları için süre verdi. Avukatların savunmalarının ardından dava dosyası son kararı verecek olan Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gönderilecek.

Şişli'deki bir rezidansın 22. Katında 22 Haziran 2009 tarihinde işadamı Fatih Mehmet Edremit'in öldürülmesine ilişkin davaya bakan İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklardan Hasan Heybetli'yi, ''kasten adam öldürmek'' suçundan 25 yıl, ''ruhsatsız silah taşımak'' suçundan da 10 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Diğer sanıklar İsmail Onur Özbizerdik ile Bülent Zara'nın ise beraatine karar vermişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyaya bakan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Hasan Heybetli'ye verilen 25 yıl 10 ay hapis cezası ve sanık Bülent Zara hakkındaki beraat kararını onamış, diğer sanık Onur Özbizerdik hakkındaki beraat kararını ise bozmuştu. Yargıtay, Özbizerdik'in sanık Heybetli ile ''fikir ve irade birliği içinde hareket ettiği" gerekçesiyle kasten adam öldürmek suçundan cezalandırılmasını istemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onur Özbizerdik tahliye edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN