'Peşin ölüme' taksitli ceza isyan ettirdi

Giriş Tarihi: 5.11.2014
'Peşin ölüme' taksitli ceza isyan ettirdi

Tuğba Erdoğan, geçen yıl go-kart yaparken feci şekilde can verdi. Kazada kusurlu bulunan işletmeci iki kardeşe verilen hapis cezaları hem paraya çevrildi hem taksite bağlandı. Aile bu kararla yine yıkıldı

Sakarya'da geçen yıl go-kart pistinde meydana gelen kazada kafası koparak feci şekilde can veren üniversiteli Tuğba'nın ölümünde kusurlu olan işletmeciye 18 bin lira para cezası verilirken, genç kızın babası karara isyan etti. Baba Süleyman Erdoğan "Maalesef büyük hayal kırıklığına uğradık. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?" dedi. Sakarya'da geçen yıl 8 Şubat'ta karting pistinde meydana gelen kazada 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan, kaşkolunun araca dolanması sonucu feci şekilde hayatını kaybetti. Olaydan sonra hazırlanan iddianamede pistin işletmecileri Yunus Malkoç ile Ömer Malkoç hakkında "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan dava açıldı. Sakarya 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava önceki gün sonuçlandı. Mahkeme, pist işletmecisi 2 kardeşe 2 yıl 6'şar ay hapis cezası verdi. Mahkeme Yunus Malkoç'un hapis cezasını 18 bin 200 lira adli para cezasına çevirip, bunun da 24 ay taksitle ödenmesine hükmetti.

DERS ALMALARI GEREKİRDİ
Tuğba Erdoğan'ın Kütahya'da yaşayan ailesi, sanıklara verilen cezayı az buldu. Duruma isyan eden baba Süleyman Erdoğan "Kızım öleli tam 634 gün oldu. Ben her gün kardeşlerine 'Ablanızın ölümüne yol açanlara mahkeme cezasını verecek' diyerek teselli ediyordum. Maalesef büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Kızımın ölüm haberini aldığımda nasıl sarsıldıysam mahkemenin bu göstermelik kararını öğrenince de aynı şekilde sarsıldım. İnsan hayatına önem vermeyenlerin hak ettiği dersi alması gerekirdi. Eğer işletme sahiplerine caydırıcı bir ceza verilseydi, bu onların daha dikkatli olmalarını sağlayacaktı" dedi. Kararı veren hakime seslenen acılı baba, "Çok değil sadece 2 dakika için kendini benim yerime koysun, nasıl yüreği yanacak. Benim yerimde olsa ne hissederdi acaba ?" dedi.

VİCDANLARDA YER BULMADI
Ailenin avukatı Rıza Saka da cezanın yetersiz olduğunu belirterek, "Asli kusurlu bulunan işletmecilere verilen ceza vicdanlarda yer bulmadı. Aile bir kez daha yıkıldı. Oysaki üst sınırdan ceza verilmeliydi. Biz 5 yıl hapis cezası bekliyorduk. Maalesef en alt sınırdan ceza çıktı. Bu karar işletme sahipleri için caydırıcı olmayacak"dedi. Olayda kusuru olduğu gerekçesiyle belediye, işletmeci ve alışveriş merkezinin de aralarında bulunduğu kurumlara toplam 500 bin liralık tazminat davası açtıklarını hatırlatan baba Süleyman Erdoğan, "Kazanacağımız tazminat parasının bir kısmı ile Tuğba'nın anısına Gediz'de TEMA ile işbirliği içinde bir orman kuracağız"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Peşin ölüme' taksitli ceza isyan ettirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN