Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir devrin battığı yerden acı manzara

Çanakkele Savaşı'nın ilk şehitlerinin verildiği Seddülbahir Kalesi harabeye dönerken, tarihi toplar otların arasında kaldı.

Giriş Tarihi: 6.11.2014 13:54
Bir devrin battığı yerden acı manzara
Kalenin içi ise alemcilerin mekanı oldu. Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Seddülbahir Köyü'nde, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1'inci Dünya Savaşı'nda ilk şehitleri verdiği tarihi Seddülbahir Kalesi'nin bugünkü durumu yürek sızlatıyor.

3 Kasım 1914 tarihinde İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin 16 dakikalık bombardımanına maruz kalan Seddülbahir Kalesi'nde 5 subay ve 81 erbaş, Çanakkale Savaşları'nın da ilk şehitleri olarak tarih sayfalarına yazıldı.

Geçen yıl restore edilen İlk Şehitler Anıtı'nda 3 Kasım 2014 günü resmi bir tören ile ilk şehitler anılırken, anıtın hemen yanındaki Seddülbahir Kalesi'nin durumu dikkatlerden kaçmadı.

Kale duvarlarının ve surlarının yıkıldığı, kale içinin neredeyse insan boyuna ulaşan otlarla dolduğu, yine içerideki tarihi topların otların arasında kaybolduğu, kale içindeki bonetlerin yıkılmaya yüz tuttuğu, ayrıca savaştan sonraki yıllarda jandarmanın kullanımı için yapılan binanın da harabeye döndüğü görüldü.

Alemcilerin mekanı haline tarihi kalenin çevresindeki poşetler dolusu bira şişesi de dikkatleri çekti. Seddülbahir Kalesi'ndeki bu manzara, 'şehitlere saygısızlık' olarak nitelenirken, yetkililer kalenin restorasyonu için 22 milyon liraya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kaynak: DHA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir devrin battığı yerden acı manzara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN