Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Junior Sarıgül krizi

Başkan İnönü, yardımcısı Emir Sarıgül'ün yetkilerini elinden aldı. İnönü'nün, 'Görev Sarıgül'e devredilecek' gizli mutabakatını boşa çıkarmak için operasyonu gerçekleştirdiği ileri sürüldü

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Junior Sarıgül krizi
Şişli Belediyesi'nde oğul Sarıgül depremi... Meclis üyeliğine seçilen Emir Sarıgül ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün arasında bir gerilim olduğu belediye koridorlarında aylardır konuşuluyordu. Önceki gün 21 birimin müdürünü görevden alan Başkan İnönü, dün radikal bir karara imza atarak, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Emir Sarıgül'ün yetkilerini elinden aldı. İnönü, Sarıgül'e bağlı olan 6 birimi de kendisine bağladı. Sarıgül belediye başkan yardımcılığı görevine devam ediyor ama kendisine bağlı sadece Sosyal İşler Müdürlüğü bulunuyor. Yerel seçimler öncesi Mustafa Sarıgül'ün büyükşehir, eski eşi Aylin Kotil'in Beyoğlu'ndan aday olması kamuoyunda bir hayli tartışılmıştı. Sarıgül'ün oğlu Emir Sarıgül de Şişli'den babasının yerine aday olmak istiyordu. Ancak tepkileri azaltmak için Sarıgül'ün adaylığı meclis üyeliğiyle sınırlandı. Yıllardır Mustafa Sarıgül'ün yanında bulunan Hayri İnönü aday yapıldı. İddialara göre seçimlerden sonra İnönü'nün hastalanarak, belediye başkanlığından ayrılması yönünde bir mutabakat sağlandı. İnönü de bu mutabakatı onayladı. Ancak İnönü 'hastalanıp, istifa' etmeyince Emir Sarıgül baskı yaptı. İnönü bu baskılar sonucu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek "Beni halk seçti, görevimi 5 yıl sürdürmek istiyorum" dedi. Kılıçdaroğlu da "Siz seçilmiş bir başkansınız, görevinizi en iyi şekilde yapın" diyerek İnönü'ye destek verdi. Bu gelişmeler üzerine İnönü, Sarıgül'ün tüm yetkilerini alarak bir anlamda kolunu kanadını kırmış oldu.

"KARARI TANIMIYORUZ"
Öte yandan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün görevden aldığı Emir Sarıgül'e yakın müdürler "bu kararı tanımıyoruz" diyerek görev yerini terk etmedi. Krizi çözmek için bugün Mustafa Sarıgül ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir araya gelecek. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ise yaptığı açıklamada, "Belediye içinde müdürler arasında yorulanlar olduğu. Bu nedenle değişiklik ihtiyacı hissettim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Junior Sarıgül krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN