İyi ki doğdun

Giriş Tarihi: 11.11.2014 00:12 Güncelleme Tarihi: 11.11.2014 17:05
İyi ki doğdun Kemal Sunal

İyi ki doğdun . Genellikle ölüm yıldönümlerine hazırlayan , Kemal Sunal'ın doğum gününü unutmadı.

Türk sinemasının gelmiş geçmiş en büyük komedyeni Kemal Sunal'ın bugün doğum günü. 'İnek Şaban' olarak hafızalarda yerini koruyan Sunal, 11 Kasım 1944'te dünyaya gelmişti. 3 Temmuz 2000 tarihinde ise aramızdan ayrılarak tüm Türkiye'yi yasa boğdu.
İstanbul Küçükpazar semtinde doğan Kemal Sunal'ın babası Migros'tan emekli Mustafa Sunal; annesi Saime Sunal'dır.
Duayen oyuncunun, Cemil Sunal ve Cengiz Sunal adında iki kardeşi vardır.
SUNAL'I FELSEFE HOCASI MÜŞFİK KENTER İLE TANIŞTIRDI VE...
Sanatçı, ilkokulu Mimar Sinan İlkokulu'nda okudu, Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde başladı. Öğrenimi sırasında Emayetaş Fabrikasında çalışmış, ayrıca elektrikçide çıraklık yapmıştır. Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır'ın sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal'ın kariyerinde önemli yeri vardır.
SUNAL'IN ÇOK BİLİNMEYEN YÖNÜ
Kemal Sunal, 12 Eylül darbesi öncesinde bıraktığı üniversiteyi 1995 yılında bitirdi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun olan Sunal, yüksek lisans yapmayı da ihmal etmemişti.
KENDİ FİLMLERİNİ İNCELEDİ
Ancak ilginç olan şu ki, Kemal Sunal, yüksek lisans tezinde kendi filmlerinin sosyolojik incelemesini yapmış, dönemin iktidarlarının sanat alanında yaptıkları ideolojik müdahaleyi irdelemişti.
VEFATI:
Toplam 82 filmde rol alan Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
ZEKİ ALASYA: VEFATINDA KORKULARININ ETKİSİ VAR
Efsane oyuncu, İstanbul'daki Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmiştir. 2009 yılında Kemal Sunal ile anılarını anlatan Zeki Alasya, ölümünde korkularının kalp krizi geçirmesinde önemli etken olduğunu belirtti. Zeki Alasya ne kadar bazı şeylerden korksa da belli etmezdi, çok kibar bir adamdı yorumunu yapmıştır.
GOOGLE'DAN KEMAL SUNAL'IN DOĞUM GÜNÜNE ÖZEL DOODLE
Öte yandan, Google Kemal Sunal'a özel bir doodle hazırladı. Genellikle ölüm yıldönümlerine doodle hazırlayan Google, Kemal Sunal'ın doğum gününü unutmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi ki doğdun Kemal Sunal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN