Türkiye'nin en iyi haber sitesi

güldürmeye devam ediyor

, bugün yaşasaydı 70. yaşını kutlayacaktı. Zaman aktı onun filmlerini izleyen çocuklar büyüdü, şimdi onların çocukları da Kemal Sunal filmleri ile büyüyor.

Giriş Tarihi: 11.11.2014 11:43 Güncelleme Tarihi: 11.11.2014 12:09
Kemal Sunal güldürmeye devam ediyor
Kemal Sunal yaşasaydı 70 yaşında olacaktı. Uçak korkusu olmasına rağmen insanları mağdur etmek istemediği için uçağa bindi... Ve o uçakta kalp krizi geçirdi. Aramızdan ayrılalı 14 sene oldu. Zaman aktı, onun filmlerini izleyen çocuklar büyüdü. Şimdi onların çocukları Kemal Sunal ile büyüyor.

İYİ Kİ DOĞDUN KEMAL SUNAL

Kemal Sunal, doğum tarihi 10 Kasım 1944 olmasına rağmen, yeni yaşını bir gün geç kutluyor ve bu durumu da "Aslen 10 Kasım doğumluyum. Ama Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem. 11 Kasım doğum günümdür" sözleriyle açıklıyordu.

Kemal Sunal, ortaokul ve liseyi toplamda 11 yılda bitirdi. Sunal, 1964 yılında Ankara Bando-Mızıka birliğinde askerliğini yaptı.Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda oynadığı bir oyunda Ertem Eğilmez tarafından çok beğenilen ve böylece beyaz perdeye transfer olan Kemal Sunal'ın ilk sinema filmi 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği Tatlı Dillim.

Uzun boyundan dolayı basketbolcu rolüne uygun görülen Sunal'ın tüm Türkiye'nin içini ısıtan gülüşü de bundan sonra keşfedilir. Filmde, tüm figuranlara birer söz yazılır. Sıra Kemal Sunal'a gelince söz biter. Yönetmen Ertem Eğilmez de "Sen de gül o zaman" der. Herkes bayılır gülmesine.Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazanır. İnek Şaban'ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde "Şaban" adlı karakteri canlandırdı.

İlk filminden sonra Ankara turnesine çıkan Sunal, en ön sırada onu izlemeye gelen bir kadınla oyun boyunca göz göze gelir. Daha sonra bir arkadaş toplantısında o kadını görünce tanır. Randevulaşırlar, Kemal Sunal geç gelir. Bunun sebebi de tanımadığı biriyle buluşmak istememesidir. Münir Özkul ve Zeki Alasya'nın ısrarlarıyla buluşmaya gider. O kadın Kemal Sunal'ın eşi Gül Sunal.1977 yılında Şener Şen ile Çöpçüler Kralı filminde baş rolleri paylaşan Sunal'ın role girebilmek için filmin çekildiği süreçte evde dahi kostümle gezdiği söylenir. Ali ve Ezo adlarında biri kız diğeri erkek iki çocukları olur.

Filmlerinde yıllarca insanları güldürse de çevresinde az gülen ve sakin bir insan olarak tanınırdı.

BUGÜN 70. YAŞINI KUTLAYACAKTI

Oynadığı filmlerle milyonları güldüren usta oyuncu, bugün yaşasaydı 70. yaşını kutlayacaktı.

UÇAKTA KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Başrolünü oynayacağı 'Balalayka' filminin çekimleri için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta geçirdiği kalp krizi sonucu 3 Temmuz 2000 tarihinde hayatını kaybeden Kemal Sunal, bugün sevenleri tarafından sevgiyle anılıyor.

KEMAL SUNAL'IN HAYAT ÖYKÜSÜ

11 Kasım 1944 yılında İstanbul da doğan Kemal Sunal, aslen Malatyalıdır. Annesi Saime Hanım babası ise Mustafa Bey in üç erkek evladının en büyüğüdür.

Kendisinden küçük Cengiz ve Cemil adında iki erkek kardeşi daha vardır. Okul hayatına Mimar Sinan İlkokulunda başlayarak Vefa Lisesi nden mezun olmuştur. Dar gelirli bir ailede büyüyen Sunal, yaramaz ama mutlu bir çocukluk geçirmiştir. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm ünde Üniversite öğrenimine başlayan Sunal, 12 Eylül döneminde öğrenimini yarım bırakmak zorunda kalmıştır.

Lise son sınıfta iken Felsefe Hocasının Müşfik Kenter ile kendisini tanıştırması ile sanat hayatına başlayan Sunal, Zoraki Takip Tiyatro oyunu ile alanında ilk adımını da atmıştır. Bir yıl kadar Kenter Tiyatrosunda çalıştıktan sonra, kısa bir süre de Devekuşu Kabare Tiyatrosunda çalışmıştır. 1973 yılında da Ertem Eğilmez in yönetmenliğini yaptığı Tatlı Dillim filmi ile sinema hayatına başlamıştır. Daha sonra da kalabalık kadrolu filmlerde ufak roller ile devam eden Sunal, art arda aldığı sinema rolleri ile kısa bir sürede zirveye çıkmayı başarmıştır. 1974 yılında evlenen Sunalın, Ali ve Ezo adlarında biri kız, birde erkek çocuğu olmuştur. Filmlerinde gösterdiği başarıyı evliliğinde de gösteren Sunal, mutlu bir evlilik geçirmiştir.

Yeşilçam'ın ünlü komedyenlerinden olmayı başaran Sunal, evirdiği sinema filmlerinde hem maddi hem de manevi büyük bir başarı kazanmıştır. 1976 yılında rol aldığı Kapıcılar Kralı filminde gösterdiği başarısı ile 1977 yılında Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü nü kazanmıştır. Üzerine aldığı rolleri başarı ile canlandıran Sunal, Yeşilçam'ın komedide aranan bir yüzü olmayı da başarmıştır. Sinema filmlerinde Şaban tiplemesi ile adından söz ettirerek Hababam Sınıfı serisi ile de akıllarda kalmayı başarmıştır. Rol aldığı filmlerde halk kahramanını canlandıran Sunal, haksızın haklıya karşı hep savunucusu olmuştur.

1990 yılından sonra, çevirdiği filmler televizyon ekranlarında kesintisiz olarak yayınlanmaya başlasa da bu yayınlardan hiçbir ücret almamıştır. 12 Eylül döneminde yarım bıraktığı okuluna devam eden Sunal, okulunu da 1995 yılında bitirerek diplomasını almıştır. Daha sonra Yüksek Lisan yapan Sunal, Yüksek Lisansı sırasında Tez olarak hazırladığı Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adlı tezini de kitaplaştırarak sevenlerinin beğenisine sunmuştur. Yüksek Lisans tezinde, kendi filmlerinin yansıttıklarının sosyolojik incelemesini yapmıştır.

Sunal yüzü ve fiziki yapısı ile Fransız komedyen Femandel'e benzetilirdi. Hayatı boyunca tiyatro oyunları hariç toplam 82 sinema filminde rol alan Sunal, son filmi olan Balalayka'nın çekimleri için Trabzon a giderken kalp krizi sonucu 3 Temmuz 2000 de 56 yaşında hayatını kaybetmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemal Sunal güldürmeye devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN