Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mantar zehirlenmeleri 3 kat arttı

Sağlık Bakanlığı, 2013 yılında mantardan zehirlenen kişi sayısı bin 706 iken, bu sayının 3 kat artarak 11 Kasım 2014 itibariyle 5 bin 218'e yükseldiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 12.11.2014 12:20
Mantar zehirlenmeleri 3 kat arttı
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, vatandaşların yabani mantar tüketimi nedeniyle mantar zehirlenmelerinde ciddi ve öngörülemez bir artış olduğu belirtildi. 2013 yılında mantardan zehirlenen kişi sayısı bin 706 iken, bu sayının 3 kat artarak 11 Kasım 2014 itibariyle 5 bin 218'e yükseldiği vurgulanan açıklamada, mantar zehirlenmelerinin belirtileri şöyle sıralandı:

"Terleme, salivasyon, lakrimasyon, bronş sekresyonlarında artış, bronkospazm, yüz ve boyunda kızarma, ağızda metalik tat, kol ve bacaklarda karıncalanma, şişme, baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu, denge bozukluğu, konuşma güçlüğü, ataksi, kas spazmları, görme ve işitme bozuklukları, halusinasyonlar, karın ağrısı, kusma ve ishal, derin uyku, kardiak ritm bozukluklarıdır. 6 saatten sonra görülen semptomlar ise ölümcül olabilecek mantarlar ile zehirlenmeleri akla getirmelidir. Bunlarsa bulantı, kusma, ishal gibi mide-bağırsak sistemi bulguları, sersemlik, göğüs ağrısı, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ateş, ağızda metal tadı, karın ağrısı ve terleme gibi belirtiler gelişebilir, bunun sonucunda da karaciğer-böbrek yetmezliği ve koma hali hatta ölüm görülebilir. Ülkemizde görülen ciddi mantar zehirlenmelerinin yüzde 95'i karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Zehirlenmenin önlenmesindeki tek çare; doğal alanlarda yetişen mantarların kesinlikle yenmemesi ve mantar tüketilmek istenen durumlarda bandrolü ve son kullanım tarihi uygun olan kültür mantarının tercih edilmesidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mantar zehirlenmeleri 3 kat arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN