Türkiye'nin en iyi haber sitesi

G-20 için hazırlıklar tamamlandı

Avustralya'da 15-16 Kasım'da dünya liderlerinin katılımıyla gerçekleşecek zirve için hazırlıklar tamamlandı

Giriş Tarihi: 13.11.2014 07:21
G-20 için hazırlıklar tamamlandı
Avustralya'nın Queensland eyaletinin başkenti Brisbane'da 15-16 Kasım'da dünya liderlerinin katılımıyla gerçekleşecek G20 Liderler Zirvesi için hazırlıklar tamamlandı.

Brisbane'da dünyanın önde gelen liderlerinin katılımıyla düzenlenecek zirve için güvenlik en üst seviyede uygulanacak. Brisbane'da hazırlıkları tamamlanan zirvenin güvenliğini Avustralya ve Yeni Zelanda'dan gelen yaklaşık 6 bin polis ve güvenlik görevlisi sağlayacak.

Zirve sırasında havadan helikopterle izlenecek kentin önemli noktalarında ve zirvenin yapılacağı Brisbane Kongre ve Sergi Sarayı çevresinde önlem alan polis, bölgeyi cuma gününden itibaren güvenlik kordonuna alacak. Kent merkezi, görevli araçlar dışında araç giriş ve çıkışına kapatılacak.

ZİRVEYİ BASIN ORDUSU TAKİP EDECEK


Brisbane Kongre ve Sergi Sarayı'na kurulan basın merkezinde yaklaşık 3 bin gazeteci zirveyi takip edecek. İki futbol sahası genişliğindeki alana kurulan basın merkezinde, yemekhane, kantin, yayın odaları ve delegasyonlar için ayrılan bölümler bulunuyor.

Zirveye, Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yanı sıra çok sayıda ülkeden heyetler katılacak.

Uluslararası ekonomik ve finansal sorunların ele alınacağı zirvede Türkiye'yi temsil edecek Başbakan Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile perşembe akşamı Avustralya'ya gelecek. G20 Liderler Zirvesi'nde Başbakan'a eşlik edecek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ise resmi bir ziyaret için bulunduğu Yeni Zelanda'dan cuma günü öğle saatlerinde Brisbane'a gelmesi bekleniyor.

DAVUTOĞLU'NUN PROGRAMI YOĞUN

Başbakan Ahmet Davutoğlu, G20 Liderler Zirvesi öncesi 14 Kasım Cuma günü, Brisbane Belediye Sarayı'nda, "Küresel Gelişmeyi Güçlendirme: G20 Brisbane Zirvesi'nin Sınamaları ve Katkıları" başlıklı konferansta konuşma yapacak. Aynı gün Avustralya Başbakanı Tony Abbott, G20 ülkelerinin yöneticileri ile bir araya gelecek. Daha sonra G20 zirvesine katılan bazı liderlerle ikili görüşmelerde bulunması beklenen Davutoğlu, akşamda Griffith Üniversitesi'nde Avustralya'da faaliyet gösteren Türk sivil toplu kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelecek.

Brisbane'da iki gün sürecek liderler zirvesinin ilk gününde yapılacak ''Küresel Ekonomi, Büyümeyi Güçlendirme ve İş Yaratma'' başlıklı oturumun ardından, liderlerin katılımı ile G20 aile fotoğrafı ile devam edecek ilk gün programı akşam yemeğiyle sona erecek.

Zirvenin ikinci gününde ''Küresel Ekonomik İyileşme'' ve ''Enerji'' konulu oturumlara katılacak Başbakan Davutoğlu, pazar öğleden sonra uluslararası medya kuruluşlarının katılımıyla basın toplantısı düzenleyecek. Başbakan Davutoğlu, aynı gün Avustralya'dan ayrılarak Filipinler'e geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G-20 için hazırlıklar tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN