Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sevdiklerine kıyamadı 4 yıl karaciğer bekledi

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Sevdiklerine kıyamadı 4 yıl karaciğer bekledi

Karaciğer nakli gereken Osman Akyıldız, eşi ve kızının teklifini "Bıçak altına yatmanıza gönlüm razı değil" diyerek reddetti. 4 yıl bekleyen Akyıldız, organ bağışıyla hayata tutundu

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1993'te yüzbaşı rütbesiyle emekli olan Osman Akyıldız'a 4 yıl önce karaciğer yetmezliğine bağlı siroz teşhisi konuldu. İlk etapta ilaç tedavisi uygulanan Akyıldız'ın adı, organ nakli henüz acil olmadığı için pasif listeye alındı. Durumu gün geçtikçe kötüleşen, zaman zaman komaya giren Akyıldız, eşi İlhan Akyıldız ve kızı Yelda'nın kendi karaciğerlerini verme isteklerini, "Sizin bıçak altınıza yatmanıza gönlüm razı gelmez" diyerek reddetti. Sürekli doktor kontrolünde geçen 2.5 yılın ardından Akyıldız'ın adı, durumu kötüye gittiği için aktif kadavra listesine alındı. Bu sırada beyin ölümü gerçekleşen birinin bağışlanan karaciğerinin dokuları, Akyıldız'a uygun bulundu.

'BEN DE UMUT OLACAĞIM'

Kadavradan alınan karaciğer, İstanbul Şişli'deki bir hastanede Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından Akyıldız'a başarıyla nakledildi. Nakledilen karaciğer ile tekrar hayata bağlanan Osman Akyıldız, "Eşim ve çocuklarım sürekli kendi karaciğerlerini vermek istediler. Ancak ben ölümü bile göze alarak onların organ vermesini istemedim. İçimden bir his bunun bir gün gerçekleşeceğini söylüyordu. Bana kadavradan bir karaciğerin uyması büyük şans. İyileşince ben de organlarımı bağışlayıp hiç tanımadığım insanlara umut olacağım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevdiklerine kıyamadı 4 yıl karaciğer bekledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN