Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeliha nine üç kişiye can verecek

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Zeliha nine üç kişiye can verecek

Gaziantep'te beyin ölümü gerçekleşen ve "marjinal donör" grubuna giren Zeliha Çakallı'nın (77), karaciğeri Gaziantep Üniversitesi'nde, böbrekleri ise Ege Üniversitesi'nde 3 hastaya hayat verecek

Gaziantep'te beyin ölümü gerçekleşen Zeliha Çakallı'nın (77) organları üç kişiye can verecek. Çakallı'nın oğlu Ökkeş Çakallı, annesinin 4 gün önce beyin kanaması geçirdiğini ancak Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleştiğini belirterek, organlarını bağışlama kararı aldıklarını ifade etti. Çakallı, "Türkiye'nin her tarafında organ bekleyen insanlar var. Bunlara yardımcı olmamız lazım. Organlar toprak altında çürüyüp gidecek. Buna izin vermeyelim, birilerinin gözyaşını dindirelim" dedi. Annesinin organlarıyla başka insanlar hayata tutunacağı için mutlu olduğunu dile getiren Çakallı, operasyonu gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti.

ORGAN FONKSİYONLARI İYİ

Operasyonu gerçekleştiren Organ Nakil Operatörü Dr. Pınar Atalay da 77 yaşındaki bir hastanın ancak böbrekleriyle karaciğerinin kullanılabildiğini vurguladı. Karaciğerin Gaziantep Üniversitesi'nde, böbreklerin ise Ege Üniversitesi'ndeki 2 hastaya nakledileceğini aktaran Atalay, 3 kişinin kurtarılmasına vesile olan Zeliha Çakallı'ya Allah'tan rahmet diledi. Çakallı, önceden belirli yaş üzerindeki yaşlılardan organ alınamadığına dikkati çekerek "Ancak son yıllarda marjinal donör dediğimiz bir kavram var. Zeliha teyze de marjinal donör grubuna giriyor. Artık belirli yaş üzerindeki hastalarımızda da organ fonksiyonları normalse kullanabiliyoruz. Zeliha teyzeden alınan organlar da benzer yaş grubundaki hastalara nakledilecek" dedi.

DONÖRDE YAŞ SINIRI 70
Organ nakillerinde donör için yaş sınırı genel olarak 65-70 olarak kabul ediliyor. Ancak son yıllarda dünya genelinde bu standardın dışına çıkılarak daha ileri yaştaki hastaların organları da nakledilmeye başlandı. Bu şekilde organ nakillerinde artış sağlandı. Bu üst yaş grubundakilere marjinal donör deniliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeliha nine üç kişiye can verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN