Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 buçuk yaşında kalaycılık yapıyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Gaziantep’e sığınan ‘Haddar’ ailesinin en küçük ferdi olan Yusuf Haddar, kalaycılık mesleği yaparak 9 kişilik ailesinin geçinmesine yardımcı oluyor.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 12:26
3 buçuk yaşında kalaycılık yapıyor
Unutulmaya yüz tutan meslekler arasında bulunan kalaycılık mesleği 3 buçuk yaşındaki kalaycı ustası Yusuf'un elinde yeniden şekilleniyor. Yaptığı işlerle kendine hayran bırakan küçük Yusuf günlük aldığı 5 lira yevmiyesini annesine vererek evin geçimine katkı sağlıyor. Meşakkatli bir meslek olan 'kalaycılık' mesleğini kısa sürede öğrenen Yusuf, sevimli tavırlarıyla dikkat çekiyor.

40 yıldan bu yana kalaycılık mesleği yapan Cuma Dağdeviren ise kalaycılık mesleğinde eleman yetişmediği için Yusuf'u en iyi şekilde yetiştirmenin çabasını veriyor. Mesleğin giderek unutulduğunu belirten Dağdeviren," 40 seneden bu yana kalaycılık mesleği yapıyorum. Şu anda nesli tükenmiş bir mesleğin içerisine girdik. Kalaycılık mesleğinde şu anda eleman yetişmiyor. Geçimimizi kırk kanaat sağlıyoruz"dedi.

Kalaycılık mesleğinde şartların iyileştirilmesi için yetkililerden yardım beklediklerini belirten Dagdeviren, "Şu anda en büyük sıkıntımız eleman yetişmemesidir. Yazın ateşin karşısında, kışında karda suyun içinde çalışıyoruz. Evimin geçimini buradan sağlıyorum. Ama iş olmadığı için çok zorlanıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 buçuk yaşında kalaycılık yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN