Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir bardak suda hayata sımsıkı!

Ana karnında yaşamaları için gereken bir sürahi kadar amniyon sıvısı, bir bardağa kadar gerilemişti. Ancak tek yumurta ikizi Ömer Faruk ile Ahmet Mirza pes etmedi, bir bardak sıvıda 10 hafta direnip mucizeye imza attı

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Bir bardak suda hayata sımsıkı!
Ömer Faruk ve Ahmet Mirza tek yumurta ikizleri... Doğum öyküleri bir mucizenin de adı oldu aynı zamanda... İlkay ve Emre Horasan çifti 5 yıllık evli. Evliliklerinin üçüncü yılında bebek yapmaya karar verip, özel bir hastanenin kapısını çaldılar. 29 yaşındaki İlkay Horasan tek yumurta ikizine hamile kaldı. Horasan bir yandan annelik hayaliyle heyecanlanıyor, diğer yandan babasının rahatsızlığı nedeniyle üzülüyordu. 2.5 aylık hamileyken başlayan kanamalar ile korkusu iyice arttı. Kadın Hastalıkları-Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Atahan Güven'in takibine alındı. İşinden rapor aldı, bir ay boyunca anne-babasının evinde istirahat etti. İki aylık dinlenmenin ardından raporunun dolduğu gün 26 Temmuz sabahı "yoğun bakımdaki babasının durumunun çok ağırlaştığı" haberini almasıyla bir anda doğum suyu geldi. Eşiyle birlikte hemen hastanenin yolunu tuttu.

ŞANS DA YARDIM ETTİ
Henüz 19'ncu haftada oldukları için bebeklerin kaybedilme ihtimali çok yüksekti, üstelik anne adayının su gelişini takiben enfeksiyondan zehirlenmesi de sözkonusu olabilirdi. Antibiyotik tedavisine başlandı. İlerleyen haftalarda bebeklerin akciğer geriliğine karşı iğneler yapıldı. Belli aralıklarla bebeklerin gelişimi takip edildi, annenin kan değerleri ölçüldü. Prof. Dr. Güven'in uyguladığı sıkı tedaviye şans da yardım edince, tek yumurta ikizleri 28'nci haftayı annelerinin karnında başarıyla tamamladı. 29'ncu haftaya kadar bir avuç suda filizlenmeye devam ettiler. Bir sürahi olması gerekirken bir bardağa gerileyen amniyon sıvısının içinde hayata tutunan ikizler 29'uncu hafta dolunca dünyaya geldi.

İKİSİ DE SAĞLIKLI
Ömer Faruk 1 kilo 275 gram, Ahmet Mirza 1 kilo 110 gram doğdu. Anneleri de sağlıkla kucağına aldığı iki bebeğiyle taburcu oldu. İlkay Horasan şimdi yavrularına sıkı sıkıya sarılırken, hayatının en mutlu günlerini yaşadığını belirtiyor. Eşiyle tüm bu süreçte güven duygusu sayesinde zorlukların üstesinden geldiklerini vurguluyor.

'BÖYLESİNİ GÖRMEDİM'
Kadın Hastalıkları- Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Atahan Güven, 20 yıllık meslek hayatında ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını dile getirdi. Güven, "İlkay hanım şanslıydı. 19'uncu haftada kese yırtılıp suyu gelse de deliğin tesadüfen yandan açılmış olması dolayısıyla içeride bir miktar su (100 cc) kalmıştı. Normal şartlarda bu haftada bebeğin suyu yaklaşık 1000 cc oluyor. Yani Horasan'ın suyu, normalde bir sürahi kadar olması gerekirken delik nedeniyle bir su bardağına inmişti. Bu minimum seviyedeki su cebi yeterli oldu ve uyguladığımız tedavinin de yardımıyla bebekler bir bardak suda hayata tutunabildiler, sağlıkla dünyaya geldiler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir bardak suda hayata sımsıkı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN