Kış geldi soba zehirlenmelerine dikkat

Aydın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur, kış aylarının gelmesiyle birlikte karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olunmasını istedi.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 12:08
Kış geldi soba zehirlenmelerine dikkat
Havaların soğumasıyla birlikte sobaların yanmaya başladığını belirten Dr. Şenol Okur, 'Karbonmonoksit zehirlenmesi yani soba zehirlenmesi riski de başladı. Güney batı yönünden esen rüzgar olan lodosun estiği günlerde her yıl onlarca kişi ısınma araçlarından sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir. Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girerek zehirlenme ve ölüme sebep olur. Vatandaşlarımızın bu araçlarla ilgili yanlış bilgileri, kullanım hataları ve ihmalleri sonucu soba, şofben, kombi ve bacalardan kaynaklanan zehirlenmeler özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır' dedi.

Zehirlenme durumuyla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Okur, 'Meteorolojiden özellikle kış ayları için bildirilen hava raporu düzenli olarak takip edilmeli, lodosun beklendiği günler için gerekli tedbir alınmalıdır. Alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda sobaların yakılmaması, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmesi gerekmektedir. Likit petrol gazı (LPG) ile çalışan şofbenin banyoya monte edilmemesi başka bir havadar mekana monte edilmesi, montajın yetkili servis tarafından yapılması önem taşımaktadır. Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından kaynaklanmaz. Yeterli havalandırma yapılmayan kapalı alanda, yanma sonucunda havadaki oksijen miktarı azalır, karbonmonoksit miktarı artar ve şofbenin ateşi söner. Şofben bulunan yere sürekli ve kesintisiz temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Sobalar aşırı doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar. Kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kağıt, karton ve kolay yanan çıra konulmalıdır. Odun kömür gibi is bırakan yakıt kullanıldığı zaman bacalar 2 ayda bir, diğer yakıtlar kullanıldığında bacalar 3 ayda bir temizlenmelidir. Baca temizliği aksatılmamalıdır' diye konuştu.

HAVALANDIRMASI OLMAYAN ODALARDA UYMAYIN
Kontrol edilmemiş ve havalandırılması olmayan ısıtıcıların bulunduğu odalarda uyumamasını öneren Okur, şu uyarılarda bulundu: 'Olası zehirlenme vakalarında, 112 Acil Servisi aranmalı ve zehirlenen kişilerin mutlaka hastanelerde tedavi edilmesi sağlanmalıdır. Zehirlenmenin tespit edildiği ilk anda pencere ve kapılar açılmalı, kişi olay yerinden uzaklaştırılmalı, ambulans gelene kadar rahat nefes alması için temiz havaya çıkarılması sağlanmalıdır. Gerektiğinde vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz Zehir Danışma Merkezi 114'ü arayarak yapılabilecek ilk yardım hakkında bilgi alabilirler. Doğru yakılan sona ısıtır, yanlış yakılan sona öldürür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış geldi soba zehirlenmelerine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN